İş Güvenliği Sertifikası Nasıl Alınır?

İş Güvenliği Sertifikası Nasıl Alınır?

Üniversitelerin fizik ve kimya bölümlerinden lisans düzeyinde mezun olanlar, teknik öğretmenler, mimar, teknik elemanlar ve iş sağlığı ve güvenliği bölümü mezunları iş güvenliği uzmanı olabilir. Bu kişiler iş güvenli eğitimlerine katılıp; sınava tabi tutularak aldıkları dereceye göre sertifika aldıkları takdirde iş güvenliği uzmanı olarak çalışabilirler.

İş Güvenliği Sertifikası almak için eğitim kurumlarına aşağıdaki belgeler ile başvuru yapmak gerekmektedir.
– Başvuru yapılan eğitim kurumuna hitaben adayın hangi iş güvenliği uzmanlığı eğitim programına katılacağını belirten ve T.C. kimlik numarası ile iletişim bilgilerini içeren başvuru yazısı.
– Adayın eğitim durumunu belgeleyen diploma veya mezuniyet belgesi.
– A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitim programına katılacaklar için B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi ve bu belgeyle en az dört yıl fiilen görev yaptığını gösteren belge.
– B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitim programına katılacaklar için C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi ve bu belgeyle en az üç yıl fiilen görev yaptığını gösteren belge.
– İş güvenliği uzmanlığı yenileme eğitimine katılacaklar için geçerli mevcut belge.
– Yukarıda belirtilen belgelerin aslı ve örneğinin getirilmesi halinde eğitim kurumları tarafından tasdiki yapılır. Başvuru sırasında gerçeğe aykırı belge ve beyanda bulunduğu tespit edilenlerin başvuruları kabul edilmez. Bu durumun sonradan ortaya çıkması halinde bile eğitim, sınav ve belgeleri geçersiz sayılır.
– Başvuru esnasında adaylardan katılacakları programın gerektirdiği şartları karşıladığını gösteren belgeleri istemek eğitim kurumlarının zorunlulukları arasındadır. Ayrıca bu belgeleri beş yıl süreyle her bir aday için açılan dosyada saklamakla yükümlüdürler. Bu konuda, Yönetmeliğin ilgili maddelerinde belirtilen hükümlere aykırı işlemlerden doğacak sorumluluk eğitim kurumuna aittir.
– Yurtdışından alınan iş güvenliği uzmanlığı veya eşdeğer belge sahipleri, bu belgelerinin yeterliliklerini Bakanlığa onaylatarak eğitim kurumlarına başvuru yapabilirler.
– İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve eğitimleri Hakkında Yönetmeliğinde belirtilen çalışma sürelerinin tespitinde Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtları, diploma veya mezuniyet belgelerinin doğruluğunun tespitinde Yüksek öğretim Kurulu kayıtları esas alınır.

Eğitim programları

– Eğitim kurumları Bakanlıkça belirlenen müfredatı esas alarak hazırlanan ve eğitim verilecek konulara uygun eğiticilerin ve iki yedek eğiticinin yer aldığı teorik eğitim programını eğitimin başlangıç tarihinden en az on iş günü önce, eğitime katılacakların listesi ile birlikte Bakanlığa yazılı ve elektronik ortamda bildirirler.
– Ayrıca bakanlığa pratik eğitimin yapılacağı işyerlerinin listesi ve eğitim tarihlerini yazılı ve elektronik ortamda bildirirler.
– Eğitim kurumları, mücbir nedenlerle eğiticilerde değişiklik olması halinde eğitimin başlamasından önce Genel Müdürlüğe yazı, faks veya e-posta yoluyla bilgi verirler.
– Bakanlıkça onaylanmamış programlarla eğitime başlanamaz.
– Teorik ve uygulamalı dersler haftanın günlerine dengeli olarak dağıtılır. Adayların, teorik eğitimin %90’ına ve uygulamalı eğitimin tamamına katılımı zorunludur. Eğitim kurumlarınca, eğitimin sonunda adayların derslere devam durumunu gösteren çizelge düzenlenir.

Eğitim ve Sınavlar

Bakanlıkça belirlenecek teorik kısmı 180 saatten, uygulama kısmı 40 saatten ve toplamda 220 saatten az olmamak kaydıyla eğitime tabi tutulur.
– İş güvenliği uzmanları, belgelerini aldıkları tarihten itibaren beş yıllık aralıklarla eğitim kurumları tarafından düzenlenecek yenileme eğitimine katılmak zorundadırlar. Bu eğitimin süresi otuz saatten az olamaz.

Eğitim katılım belgesi

– Eğitimi tamamlayan adaylara eğitim kurumları tarafından, örneğe uygun eğitim katılım belgesi düzenlenir. Bu belgeler, eğitimin tamamlanmasından itibaren en geç on gün içerisinde Bakanlığa gönderilir.
– Eğitim katılım belgesi Bakanlığa gönderilmeyen adaylar sınava katılamaz, yenileme eğitimine katılma zorunluluğu bulunanların ise vize işlemleri yapılmaz.

Sınavlar

Eğitim programlarını tamamlayan adaylar Bakanlıkça yapılan sınava tabi tutulur. İlk sınavda başarılı olamayan aday takip eden sınavlardan birine daha katılabilir. Ancak iki sınavda da başarılı olamayanlar yeniden eğitim programına katılmak zorundadırlar.
Sınavlarda 100 puan üzerinden en az 70 puan alan adaylar başarılı sayılır, itirazlar sınavı düzenleyen kurum tarafından sonuçlandırılır. Hiçbir eğitim kurumu Uzmanlık Sertifikası düzenlemez. Sadece katılım belgesi düzenler. İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünce yapılan ya da yaptırılan sınavda 70 veya daha üzeri puan alanlar, uzmanlık sertifikası almaya hak kazanacakladır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 37 YORUM
 1. aysun işbilen dedi ki:

  ben anlayamadım bu konuyu kımya teknıkerıyım ve bu sertıfıkadan alabılırmıyım bılmıyorum lutfen bılgı verırmısınız

  1. sinem dedi ki:

   iş guvenligi sertıfıkası 4 yıllık mezunlar alıo oda tabı bazı bolum mezunlarına verıyor herkez degıl artı sertıfıka ucretı benım arastırdıgım kadarıyla 1,500 ile 2,000 arası tabı kursa baglı

   1. huriye zollu dedi ki:

    ön lisans mezunuyum bilgisayar programcılığı.benim alma şansım var mıı

  2. mesut dedi ki:

   alamazsın.

 2. mustafa dedi ki:

  arkadaşlar bu sertifika nasıl alınır bilen varsa yardımcı almalrı ısterim

 3. mehmet dedi ki:

  beden eğitimi spor yönetici bölüm mezunları da alabilir mi bu sertifikasyı?

 4. CELİL KILCI dedi ki:

  1. İş Güvenliği Uzmanı Kimdir?

  İş sağlığı ve güvenliği konularında görev yapmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca yetkilendirilmiş iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip, mühendis, mimar veya teknik eleman

  2. Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir?

  Tüm mühendislik disiplinindeki mühendisler, mimarlar teknik elemanlar iş güvenliği uzmanı olabilir.

  3.Hangi Teknik Elemanlar İş Güvenliği Uzmanı Olabilir?

  Üniversitelerin fizik ve kimya bölümlerinden lisans düzeyinde mezun olanlar ile teknik öğretmenler ve iş sağlığı ve güvenliği bölümü mezunları iş güvenliği uzmanı olabilir.

  4.Üniversitelerin fizik ve kimya bölümlerinden lisans düzeyinde mezun olanlar ifadesi ile ne kast edilmektedir?

  Üniversitelerin “fizik ve kimya bölümü” ifadesi ile üniversitelerin fen ya da fen – edebiyat fakültelerinin fizik veya kimya bölümü mezunları kast edilmektedir.

 5. ELİF dedi ki:

  inşaat teknikeriyim.İş güvenliği sertifikası alabilirmiyim . ?

 6. gökhan dedi ki:

  bence lisans için istenilen meslek grupları çok kısıtlı olmuş.

 7. aysen eyigör dedi ki:

  merhaba ben kimya mühendisliği 4. sınıf öğrencisiyim. kısmetse bu temmuz mezun olucam. ağustos sınavı bizim için uygun mu? Yani kursu alıp sınava girmeye hakkımız var mı acaba. şimdiden teşekkürler

 8. adem bak dedi ki:

  beden eğitimi mezunuyum bu sertifikayı alabilirmiyim

 9. ibrahim dedi ki:

  fizik kimya varda neden biyoloji bölümü yok.

 10. ibrahimm dedi ki:

  ben endüstriyel elektronik önlisans mezunuyum.2 yıllık açık öğretim iş güvenliği ve sağlığı bölümü okuyacağım acaba mezun olduktan sonra bu sertifikalara gerek varmı yoksa özelde iş güvenliği ve sağlığı uzmanı olarak çalışabilirmiyim. cevaplayın lütfen

 11. anıl dedi ki:

  eğitimi alabilmek adına şart koyulan diploma denklik kapsamında değilse yani denkliği yoksa eğitime girilebiliyo mu acaba

 12. ramazan dedi ki:

  İİBF lisans mezunuyum isg sertifikası alabilir mıyım uzmanlık değil. Uzmanlık dışında alinabilen sertifikalar da var bildiğim kadarıyla

 13. sümeyra dedi ki:

  merhabalar 2008 önlisans kimya teknolojisi mezunuyum iş güvenliği sertifakası alma şansım varmı yoksada nasıl alabilirm bunun hakkında bilgi verirseniz çok memnun olurum teşekkürler.

 14. Esra Karaagac dedi ki:

  Merhaba ben Hacettepe Üniversitesi hemşirelik bölümü lisans mezunuyum is güvenliği sertifikası alabiliyormuyuz??

 15. Yasemin dedi ki:

  peyzaj bölümü mezunları da alabiliyor mu acaba?

 16. Mert CEYLAN dedi ki:

  Merhaba kimler iş güvenliği uzmanı olabilir?

 17. Mert CEYLAN dedi ki:

  KİMLER İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI OLABİLİR?

  – Mühendislik eğitimi veren fakültelerin mezunları
  – Mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları
  – Teknik Öğretmen
  – Fizikçi
  – Kimyager
  – Biyolog
  – Meslek yüksek okullarının iş sağlığı ve güvenliği programı

  bu diplomalara sahip arkadaşlar iş güvenliği uzmanı olabilirler..

  Merhabalar, ben Fen Edebiyat Fakültesi biyoloji bölümü mezunuyum. Kendi bölümümle alakalı iş olanağı kısıtlı olduğu için pek bir şey yapamayınca Günümüzde hayli rövanşta olan bir iş dalı olan iş güvenliği uzmanlığı için araştırmalarda bulundum ve İstanbul şirinevler de bulunan iş güvenliği uzmanlığı eğitimi veren bu konuda gerçekten bana yol gösteren ve çok yardımcı olan Zirve Eğitimle Tanıştım. gerek çalışanları gerek eğitimcileri konusunda hayli profesyoneller. eğitime gelen hocalar çeşitli üniversitelerden öğretim görevlileri ve A sınıfı sertifikalı iş güvenliği uzmanları dersler çok verimli geçti aynı zamanda kursa kayıt olduğumda verdikleri kaynak kitaplar ve sınav öncesi yapılan 2 haftalık konu tekrarıyla normalde 70 puan alıpta geçeceğim sınavdan 97 puan aldım ve şuan c sınıfı iş güvenliği uzmanıyım özel bir firmayla anlaştım şuan çok rahatım ve aylık 3.000 maaş alıyorum tekrar teşekkür ederim bana bu konuda destek olan ve yönlendiren zirve eğitim ve çalışanlarına 🙂

 18. Recep ESEN dedi ki:

  KİMLER İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI OLABİLİR?

  -Mühendislik eğitimi veren fakültelerin mezunları
  -Mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları
  -Teknik öğretmen
  -Fizikçi
  -Kimyager
  -Biyolog
  -Meslek yüksek okullarının iş sağlığı ve güvenliği programı

  bu diplomalara sahip arkadaşlar olabilirler.

  Merhabalar, ben Fen Edebiyat Fakültesi biyoloji bölümü mezunuyum. Kendi bölümümle alakalı pek bir şey yapamayınca Günümüzde hayli rövanşta olan bir iş dalı olan iş güvenliği uzmanlığı için araştırmalarda bulundum ve İstanbul şirinevler de bulunan iş güvenliği uzmanlığı eğitimi veren bu konuda gerçekten bana yol gösteren ve çok yardımcı olan Zirve Eğitimle Tanıştım. gerek çalışanları gerek eğitimcileri konusunda hayli profesyoneller eğitime gelen hocalar çeşitli üniversitelerden öğretim görevlileri ve A sınıfı sertifikalı iş güvenliği uzmanları dersler çok verimli geçti aynı zamanda kursa kayıt olduğumda verdikleri kaynak kitaplar ve sınav öncesi yapılan 2 haftalık konu tekrarıyla sınavdan normalde 70 alıpta geçeceğim sınavdan 97 aldım ve şuan c sınıfı iş güvenliği uzmanıyım özel bir firmayla anlaştım şuan çok rahatım ve aylık 3.000 maaş alıyorum tekrar teşekkür ederim bana bu konuda destek olan ve yönlendiren zirve eğitim ve çalışanlarına 🙂

  1. özlem dedi ki:

   selamunaleykum,yazınızı okudum tebrik ederim basarılarınızın devamını dilerim,kursa ne kadar ucret ödeniz acaba?

  2. Karolin dedi ki:

   Recep Bey merhaba,

   Ben Astronomi mezunuyum ve yakın zamanda bizim de İş Güv. Uzm olarak görev yapabilmemizin yolu açıldı. Tezsiz Yüksek Lisans veya sertifika programları yoluyla belgeyi aldım diyelim. 3000 TL maaş da hiç fena değil 🙂

   Benim sorum bir bayan olarak bu işi yapabilir miyim? Bir de hangi sektörlerde böyle bir eleman alımı söz konusu?

   Bilginiz varsa bana ulaşırsanız çok memnun olurum.

   Saygılar 🙂

   1. atopal2002 dedi ki:

    Selam yakın zamanda Astronomi mezunlarının sertifika alabileceğini soylemissiniz bunu neye dayanarak söylediniz. Bende Astronomi mezunuyum

  3. Fesih dedi ki:

   Selamın aleyküm hocam iyi günler ben bankacılık ve sigortacılık meslek yüksekokulu mezunuyum iş güvenliği sertifikası alabiliyormuyum? Teşekkür ederim .

 19. Umut Özkul dedi ki:

  Ben İş Sağlığı ve Güvenliği okuyorum adamlar mühendislik okumuş kursuna gidip alıyor böyle saçma bir sistem sadece bizim ülkemizde var zaten eğitim anlayışı diye bir şey yok bu kadar kolaysa belge vermek, okumaya ne hacet verin kayıt yaptırırken diplomayı gidelim ülkemizin eğitim sistemi denen bir şey söz konusu bile değil ama hakkımız yeniyor, zerre kadar hakkım bile geçse bu sistemi yapanlara da onaylayanlara da hakkımı helal etmiyorum. mili metrik hakkımı bile helal etmiyorum…

 20. efe.ultraaslan@hotmail.com dedi ki:

  mrb güvenlik için sertifika nasıl alabilirim acba yardım edermisiniz orta okul mezunuyum diplomam var

 21. gülşah dedi ki:

  sosyoloji mezunuyum alabilirmiyim ??

 22. rüstem dedi ki:

  Türk vatandaşı olmayanlarda belge alabiliyormu acaba…

 23. kadir dedi ki:

  iş güvenligi sertifikasını nasıl alıyoruz arkadaşlar yardımcı olabilirmisiniz bana …

 24. Anonim dedi ki:

  iş güvenlik sertifakası sgk kurumda yılarca kısa vadeliler siğorta kolarında servisinde memur olarak calıştım daha sonra 49 yaşıda lise mezunu emekli oldum mevzuatı iyi bilirim sertivika almam için ne yapmama lazın

 25. nurgul dedi ki:

  sayın mudurum bnde almak istiyorum nasl alabilirm

 26. Yusuf Kaynar dedi ki:

  Ben gazi üniversitesi iktisadi bilimler fakültesi işletme mezunu yum, belirtilen tahsil gurubuna giremiyorum, çok kısıtlı tutulmuş, bu kadar uzun yani 180 saat ile 220 saat eğitim alıp imtıhandan 70 in üzerinde puan alan her kişi bu sertifikayı alabilmeli bence.İmtihanda yetersiz bilgisi olanlar zaten elenir. Sadece mühendislik ve fen bölümü mezunlarıyla sınırlandırılmamalı.Ben ticaret hayatımda birçok işçi çalıştırdım, işçi sağlığı ve güvenliği konusun da oldukça deneyimim var.

 27. Gökçer Alp dedi ki:

  Selamlar, ben Mimar Sinan Ünversitesi Endüstri ürünleri Tasarımı mezunuyum. Şu an halen öyle mi bilmiyorum ancak benim okuduğum ve mezun olduğum dönemde (2001 Mezunuyum), okuduğum bölüm Mimarlık Fakültesi’ne bağlı idi. Sertifika programına başvurmam mümkün müdür?

  Teşekkürler, iyi çalışmalar

 28. Merve dedi ki:

  Arkadaşlar hala cok talep goruyo mu , almayi dusunuyorum ? Yardimci olursanuz cok seviniinurim

 29. Mehmet dedi ki:

  Mehaba lise 10 da iş guvenligi dersi var bunda devamsızlık hakı kaç gün

 30. Merve dedi ki:

  Merhaba 2 senelik is guvenligini okumak mi yoksa sertifika almak mi ya da ikisinden birini alsak olurmu ?

BİR YORUM YAZ