İş Güvenliği Uzmanlığı Kursları

İş Güvenliği Uzmanlığı Kursları

Geleceğin parlayan işkolları arasında yer alan İş Güvenliği Uzmanıolmak için gerekli şartları taşıyan adaylar İş güvenliği eğitimi veren kurslara devam ederek planlanan eğitimleri alırlar daha önceki yazılarımızda bu eğitimlerle ilgili detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. İş güvenliği uzmanı eğitimleri, İş güvenliği uzmanlarının eğitimlerini vermek üzere, gerekli donanım ve personele sahip olan ve Bakanlıkça yetkilendirilen kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler ve Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre faaliyet gösteren şirketlerce kurulan ve işletilen müesseseler tarafından verilir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı sitesindeki tam tanıma göre ÇASGEM, üniversiteler ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca yetkilendirilen kamu kurumları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, vakıf ve dernekler ile özel hukuk tüzel kişiler İş Güvenliği Uzmanlığı Kursları Eğitimi verebilirler. Kurumun resmi internet sitesinden İş Güvenliği Uzmanlığı Kursları Eğitimleri ve eğitim kurumları ile ilgili güncel bilgilere ulaşabilirsiniz. Kısaca, yetki belgesine sahip her kurum bu eğitimleri düzenleyebilir. Ancak gerçek kişiler bu eğitimleri veremez.

Her sertifika sınıfı için 180 saati teorik, 40 saati pratikeğitim olarak 220 saat eğitimi tamamlayan adaylara eğitim kurumları tarafından, örneğe uygun eğitim katılım belgesi düzenlenir. Bu belgeler, eğitimin tamamlanmasından itibaren en geç on gün içerisinde Bakanlığa gönderilmesi gerekmektedir. Bakanlığa belgesi gönderilmeyen adaylar sınava katılamaz. Belgesinin yenilenmesi gerektiği için yenileme eğitimine katılma zorunluluğu bulunanların ise vize işlemleriyapılmaz. Eğitim programlarını bitiren adaylar Bakanlıkça yapılan sınava katılır. Sınavlarda 100 puan üzerinden en az 70 puan alan adaylar başarılı sayılır. Sınavda başarılıolamayan aday takip eden sınavlardan birine daha katılabilir. Ancak her iki sınavda da yeterli puanı alamayanlar yeniden eğitim programına katılmak zorundadırlar.
Herhangi bir itiraz olduğunda sınavı düzenleyen kurum itirazları değerlendirir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. sibel dedi ki:

  iş güvenliği uzmanlığı c sınıfı için kurs arıyorum ama her kurs bakanlıkça onaylımı güvenemiyorum kurs veren kurumların listesini talep edebilirmiyim.

 2. ferhat dedi ki:

  ben c sınıfı sertıfıka almak ıstıyorum ama ne yapacağımı bilmiyorum yardım edermısınız

 3. emel homan dedi ki:

  İş güvenliği ile ilgili kurslara katılmak istiyorum. Nereden nasıl bilgi alabilirim.

  Emel HOMAN

 4. kamil kaya dedi ki:

  iş güvenliği uzmanlığı c sınıfı için kurs arıyorum ama her kurs bakanlıkça onaylımı güvenemiyorum kurs veren kurumların listesini talep edebilirmiyim.

BİR YORUM YAZ