Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumuna Uzman Olma İmkânı

Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumuna Uzman Olma İmkânı

kamu gözetimi

Resmi Gazetenin 14 Temmuz 2012 tarihinde yayınlanan sayısında yer alan “Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu Meslek Personeli Yönetmeliği’nin geçici birinci maddesinde yer alan (1) 26/9/2011 tarihli ve 660 sayılı Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunun Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde, bu Kanun Hükmünde Kararnameye ekli (1) sayılı cetvelde yer alan uzman kadro sayısının yüzde otuzunu geçmemek üzere, uzman yardımcılığı sınavına giriş için aranan öğrenim şartını taşımak ve başvuru tarihinde kırk yaşını doldurmamış olmak şartıyla Uzman olarak atanma hakkı sağlanıyor.
Bu açıklama ile;
– Çalışmakta olduğu mesleğe özel yarışma sınavları sonucunda girmiş olan ve aldığı mesleki eğitim sonrasında yapılan yeterlilik sınavından başarılı puan almış olma,
– Yükseköğretim kurumlarında araştırma görevlisi veya öğretim görevlisi olarak çalışmak ve muhasebe, finans, denetim ve hukuk alanlarında doktora çalışmalarını tamamlamış olanlar,
Kurum tarafından yapılacak olan sınavdan başarılı sonuç elde eden kişiler yabancı dil şartı olmaksınız Uzman olarak atanabileceklerdir.
“Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu Meslek Personeli Yönetmeliği’nin geçici birinci maddesinin açıklaması;
– Hem kurumda bulunan uzmanlar hem de uzman olarak atanmak isteyen akademisyenlerin 40 yaşını aşmamış olması gerekmektedir.
– Alınacak olan uzmanlar her kurumdan alınmayacak, alınacak uzmanlar sadece Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kuruluna üye veren kurumlar arasından uzman ataması yapılacaktır.
– Her alanda öğrenim görmüş uzmanlar değil Kurulun aradığı uzmanlık alanına başvuru yapan ve şartları tamamen uyan adayların ataması yapılacaktır.
– Başvurabilecek olan öğretim üyesi adayların arasından sadece doktorasını muhasebe, finans, denetim veya hukuk alanlarında tamamlayanlara başvuru imkânı sağlanmaktadır.
– Başvurular şahsen yapılacaktır, başvuruların sonrasında yapılacak olan sınav zamanı adaylara bildirilecektir.
– Atanacak olan uzmanlarda yabancı dil şartı aranmayacağı belirtilmiştir.
– Kurum bünyesinde barındırdığı uzman sayısının %30 u kadar uzman ataması yapacağını duyurduğundan ancak 18 uzman ataması yapılacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ