Kanada Lisesinde okuyana, üniversite ve vatandaşlık garanti!

Kanada Lisesinde okuyana, üniversite ve vatandaşlık garanti!

Kanada liseleri

Kanada liseleri sunduğu imkanlarla Türk aileleri için iyi bir lise eğitim alternatifi oluyor. Orta öğretimi bitirmek üzere olan çocukların hangi liseye yerleşeceği en çok ailelerini kaygılandırıyor. Çocuklarının iyi bir Anadolu veya fen lisesine gitmelerini isteyen aileler merakla sınav sonuçlarını bekliyor. Ancak seçkin liselere yerleşemeyen öğrencilerin aileleri  lise eğitiminde faklı alternatif arayışına giriyor. Kanada liseleri öğrencilerine sunduğu olanaklarla öne çıkıyor. Ancak bunun için ailelerin yılda 60-90 bin lirayı gözden çıkarmaları gerekiyor.

Kanada liselerini bitiren öğrenciler dünya sıralamasında ilk 27 içinde yer alan üniversitelere sınavsız girebiliyor.170 yıllık tarihe dayanan köklü kurumda okuyan öğrencilere üniversite eğitiminden sonra 3 yıl çalışma izni veriliyor. İsteyenler çalışma izninin ilk yılını doldurunca vatandaşlığa başvuru yapabiliyor.

Yabancı ülkeler Türkiye’deki yoğun genç nüfusa ulaşmak için çeşitli teklifler sunuyor. Çünkü Türkiye üniversite adayı 2 milyon genç, ilk ve ortaöğretimde bulunan 17 milyon öğrenciyle büyük bir eğitim pazarı bulunuyor. Artık birçok ülke lise eğitimi için de Türk ailelerin dikkatini çekmek istiyor. Bu ülkelerden biri de Kanada. Kanada liselerini cazip hale getiren teklifler arasında lise eğitimi tamamlayan gençlere “sınavsız” üniversite hakkı tanıması, mezuniyetin ardından da 3 yıla kadar çalışma izni vermesi bulunuyor. Çalışma iznin ilk yılını doldurana ise Kanada vatandaşlığına başvuru hakkı tanınıyor.

Kanada Büyükelçiliği Eğitim Danışmanı Köksal Ekinci, son yıllarda Kanada’da lise eğitiminin tıpkı üniversiteleri gibi ilgi çektiğini söylüyor. Kanada’yı yılda 3 bin öğrenci üniversite, dil, yaz okulu ve lise eğitimi için tercih ediyor.

Yatılı Eğitim: Kanada’ya lise eğitimi için ortalama 300 öğrenci yatılı (boarding school) okulları tercih ediyor. Okullara başvuruda dil yeterliliği dikkate alınıyor. Yetersiz öğrenciler hazırlık okuyorlar. Bazı okullar öğrenciye matematik sınavı da uyguluyor.

Aile Yanında Konaklama Seçeneği: Kanada’da lise eğitiminde özel olarak seçilen aile yanında konaklama da seçeneği de bulunuyor. Ayrıca yatılı okuyan öğrencileri resmi tatillerde, hafta sonlarında “misafir eden aile” yanına giderek, onlarla ortak aktivitelere katılıyor.

IB, AP Programları: Ontario eyaletinde eğitim kalitesi ve program çeşitliliği açısından en çok tercih edilen okullar bulunuyor. Öğrencinin yetenek ve ilgi alanlarına göre seçmeli derslerin sunulduğu lise müfredatında sadece Kanada’daki üniversiteler için değil tüm dünyada üniversite eğitimine hazırlayan özel programlar IB (International Baccalaurate) AP (Advanced Placement )programları çok tercih ediliyor.

Kanada liselerine yalnızca birinci sınıftan değil, lisenin son iki yılında da İngilizce seviyesine göre geçiş yapılıyor. Kanada liselerinde okuyanlar akademik başarısına göre 5 bin ile 15 bin Kanada doları arasında burs alabiliyor. Bazı liseler burs için sınav yapıyorlar.

Kanada’daki önde gelen liselerden birinde okuyarak, not ortalaması yeterli olanalar, dünya sıralamasında ilk 27’den başlayarak ilk 100 içindeki üniversitelerine avantajlı girebiliyor.

Liseyi Kanada’da bitiren öğrenciler, Kanada dışında okuyanların üniversiteye giriş için girdiği TOEFL, IELTS, SAT gibi sınavlara girmiyor. Sadece üniversiteye girişte 5’lik not sisteminde 4 not ortalaması şartı bulunuyor.

Kanada üniversitelerinde 20 ile 30 bin Kanada doları öğrenim ücreti ödeniyor. Ancak başarılı öğrenciye 3 bin ile 10 bin Kanada doları burs veriliyor.

Öğrenim Ücretleri ne kadar?

En popüler ve mezunları çok iyi üniversitelerden burs alan okullar arasında Appleby College, Albert College, Pickering College, Lakefield College, Upper Canada College, Stanstead College, Trinity College School köklü okullar var. Okul ücretleri yıllık 30-35 bin Kanada doları, yurt, yemek ve sağlık sigortası ücretlerinin de toplamı yıllık 15-20 bin Kanada doları arasında değişir.

Dünyaca Ünlü Okulların Ücretleri 

MacLachlan College :1978 yılında kuruldu. Aile yanında konaklamalı yatılı eğitim veriyor. Ücreti 61 bin 438 TL. (36 bin 140 Kanada doları)

Appleby College: 102 yıllık okul. Oakville şehrinde 150 dönümlük kampusu var. 725 öğrencinin 450’si yatılı. Öğrenim ücreti yatılı olarak 95 bin 200 TL (56 bin Kanada doları )

Albert College: 156 yıllık geçmişe sahip. Kanada’nın en köklü yatılı ve gündüzlü okullarından biri. Anaokulundan eğitim başlıyor. 15 kişilik sınıflar. 20 ülkeden öğrenci var. Ontario Gölü’ne yakın 100 dönümlük bir arazi üzerinde kurulu. Yatılı ücreti 76 bin 700 TL (51 bin Kanada doları)

Pickering College :171 yıllık okul. Okulda ses eğitimi, müzik kayıt, görsel sanatlar ve film yapımı gibi dersler de var. Yatılı ücreti 84 bin 880 TL (49 bin 930 Kanada doları)

(*) Bir Kanada doları 1.7 olarak hesaplanmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ