Karma Yurtlara Veda mı Ediliyor!

Karma Yurtlara Veda mı Ediliyor!

Kredi Yurtlar Kurumu’na ait karma olan yurtlarda radikal değişikliğe gidiliyor. Edirnekapı ve Kadırga’da bulunan karma yurtlar kadın ve erkek öğrenci yurdu olarak değiştiriliyor. Bazı öğrenciler “Sosyalleşmemizi sağlayan ortak barınma hakkımız yok ediliyor.”diye tepki göstermeye başladı.

Kadırga ve Edirnekapı KYK Karma yurtları kadın ve erkek öğrenci yurdu olarak değiştiriliyor. Kadırga’da kalan kız öğrenciler Edirnekapı’ya, Edirnekapı’daki erkek öğrenciler Kadırga’ya taşınacak.

Her iki yurtta da yaklaşık 1000’er öğrenci yatakhaneleri farklı bloklarda olmasına rağmen, kantin bahçe ve spor alanlarını ortak kullanıyorlardı.

KYK İstanbul Bölge Müdürlüğü’nden bir yetkili bahsedilen karma yurtların kadın ve erkek yurdu olarak ayrılacağını doğruladı. Gerekçesi sorulduğunda ise; “Kızlar kız, erkekler erkek yurdunda kalacak!” dedi.

Öğrenciler, KYK’ya itiraz dilekçesi sundu ancak henüz bir yanıt alamadı.

“Sosyalleşme ortamı kalmıyor”

İstanbul Üniversitesi öğrencisi Gizem Pöl, Kadırga yurdunda kaldığını, ortak barınma haklarının hiçbir gerekçe gösterilmeden engellendiğini söylüyor.

“Yurtta ortak kantin, bahçe kullanılıyor. Kadın ve erkek öğrenciler arasında bloklaşma yok; Daha geniş bir sosyalleşme ortamı var.

“Yurtta güvenlik görevlileri zaten var. Yetişkin üniversite öğrencileri arasında istenmeyen herhangi bir durumun olması söz konusu değil. Ancak karma yurtları istemeyenler kadını sadece cinsel obje gibi gördüğü için erkek ve kadınların yan yana olmasında sakınca görüyorlar.”

“Haremlik selamlık mı olacak?”

Edirnekapı Yurdu’nda kalan Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencisi Serhat Yavuz,  KYK sitesinde de konuyla ilgili bir bilgilendirme yapılmadığını söyledi.

“Yurtta, ne öğrencilerden ne de çalışanlardan bir şikayet geldi. Çünkü bir sorun yok iyi geçiniyorduk. Bu durumda ilk akla gelen ‘haremlik, selamlık’ uygulamasına mı geçiliyor oldu. Bize konuyla ilgili hiçbir bilgilendirme yapılmadı; tadilat yapılacak denip eşyalarımızı boşalttırdılar. Şimdi yurda gelen herkes şaşırıp, tepki veriyor. Gönderdiğimiz dilekçeye de muhatap bulamıyoruz.” Dedi.

Türkiye’de toplamda 116 KYK’na ait yurt var; bunlardan 53’ü karma hizmet veriyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ