Kontenjanları dolan vakıf üniversiteleri hangileri?

Kontenjanları dolan vakıf üniversiteleri hangileri?

ÖSYM, 2012-ÖSYS sonuçlarını bayram tatilinin başladığı, cuma gecesi geç saatlerde açıkladı. Yerleştirme sonuçlarına göre devlet ve vakıf üniversitelerinde toplam 80 bin 228 kontenjanın boş kaldığı söyleniyor.

İşte kontenjanları dolan vakıf üniversiteleri

Koç ve Sabancı Üniversitesi ile birlikte Acıbadem, Bezm-i Alem, İstanbul Bilim, İstanbul Medipol, Süleyman Şah, Şifa, İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi ve Türk Hava Kurumu Üniversitesi, vakıf üniversiteleri arasında, lisans ve önlisans programları bazında kontenjanını dolduran kurumlar arasında yer alıyor.

Tıp ve hukuka ilgi büyük

Öğrencilerin büyük bölümü tıp ve hukuk bölümlerine ilgi gösteriyor. 2012 yerleştirmelerinde de tıp fakülteleri toplam 9 bin 570 kişilik kontenjanını doldurdu. Hukuk fakülteleri 12 bin 95 kontenjan ile Tıp’ı takip etti. Zihinsel Engelliler Öğretmenliği’nde bu yıl artış olduğu gözlendi Bu bölümde 1.585 kişilik kontenjanının tamamını doldu. Öte yandan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği ile İlahiyat Fakülteleri kontenjanlarında da açık kalmadı. Din Kültürü’nün toplam 4 bin 66 kontenjanı ve İlahiyat Fakültesi’nin toplam 8 bin 957 kontenjanı doldu.

ÖSYM, 2012-ÖSYS sonuçlarına göre en az tercih edilen bölümler arasında fen edebiyat fakülteleri bulunuyor. Bunun sebebi ise şüphesiz öğretmenlik haklarının kaldırılması ile ilgili. Başta Matematik olmak üzere, fizik, kimya ve biyoloji bölümlerinin, kontenjanı en az dolan bölümler arasında yer aldı. Toplam kontenjanı 11 bin 294 olan Matematik bölümünün 5 bin 839, 5 bin 862 kontenjanı olan biyoloji’nin 4 bin 183, 5 bin 883 kontenjanlı Kimya’nın 3 bin 914, 2 bin 373 kontenjanı olan fizik bölümünün ise 1.818 kontenjanın boş kaldı.

Devlet üniversitelerinde ise kontenjanında Süleyman Demirel Üniversitesi’nde en çok açık bulunuyor. 17 bin 400 kontenjanı olan üniversitenin 2 bin 390’ı boş kaldı. Selçuk Üniversitesi’nde 20 bin 196 kontenjanın 2 bin 88’i, Dumlupınar’da 13 bin 964 kontenjanın 1.855’i boş kaldı. Kontenjanını en fazla dolduran devlet üniversiteleri ise şöyle: Boğaziçi, İTÜ, ODTÜ, Yıldırım Beyazıt, Konya Necmettin Erbakan, Marmara, İstanbul, Hacettepe ve Yıldız Teknik sayılıyor..

– Yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 3-7 Eylül tarihleri arasında ilgili üniversiteler tarafından yapılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı, yedek yerleştirme sıralarıyla öğrenci ve velilerin kafasının karışmasına yol açan açıklamalar yaptı. MEB yetkilileri, “Yedek yerleştirmeleri yukarıdan aşağı doğru yaptık. Herhangi bir hata yok. Aşağıdan yukarı yapsaydık öğrenci, puanı yetse bile daha yüksek puanlı bir okula yerleşemeyecekti” açıklamasında bulundu.

Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçlarına göre yabancı özel okulların taban puanları 17 Ağustos’ta belli oldu. Dün başlayan ve yarın son bulacak olan ikinci ön kayıt dönemi için belirlenen özel okulların taban puanlarına Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği’nin sitesinden ulaşılabiliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. sinem dedi ki:

    odtü kontenjanını tam dolduramadı.ayrıca eskişehirdeki 2 üniversitede (anadolu ve esogü) full doldu.yukarıda isimleri hiç geçmemiş.neden iyice arastırmadan haber yapılıyor.anlamıyorum.

BİR YORUM YAZ