KPDS’na esas yönetmelikte değişiklik yapıldı

KPDS’na esas yönetmelikte değişiklik yapıldı

KPDS'na esas yönetmelikte değişiklik yapıldıKamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (KPDS) Yabancı dil bilgisi seviyesini ölçmek isteyen veya dil puanı ile memur lımı yada atama yapan kurumlara yerleşmek isteyenlerin katıldıkları bir sınavdır. bu sınava ait yönetmelikte değişiklikler yapıldı.
Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Usul Ve Esasları Hakkında Yönetmelikte yapılan değişiklikler

4 Ocak 2013 bugün tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Resmi Gazetede yayımlanan KPDS dil sınavına esas 2007 tarihli yönetmelik değişiklikler yapıldı. Değişiklikler kapsamında her dilde yılda iki kez sınav yapılırken, şimdi sadece beş dilde yılda iki kez sınav yapılacak.

Seçilen 5 Dilde, Sınav İki Kez Yapılacak 

Daha önceki yönetmelikte her dil için yılda iki kez sınav yapılması öngörülüyordu. Bu düzenleme değiştirildi. Yeni hükme göre, sadece Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dilleri için yılda iki kez sınav yapılacak, diğer diller için yılda bir kez sınav yapılacaktır.

Sınav Yapılacak Diller Değişmedi 

Hem önceki yönetmelikte hem de bu yönetmelikte, KPSS yabancı dil sınavının Almanca, Arapça, Bulgarca, Çince, Danimarkaca (Danish), Ermenice, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca (Dutch), İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça, Ukraynaca ve Yunanca dillerinde yapılması öngörülmüştür.

Başarı Puanları Değişmedi

Yabancı dil bilgisi seviyesine dair hükümde değişiklik olmadı. Buna göre;

a) 90-100 arasında puan alanlar (A) seviyesinde,

b) 80-89 arasında puan alanlar (B) seviyesinde,

c) 70-79 arasında puan alanlar (C) seviyesinde,

ç) 60-69 arasında puan alanlar (D) seviyesinde,

d) 50-59 arasında puan alanlar (E) seviyesinde

kabul edilecektir.

Sınav Sonuçları Kurumların Erişimine Açılacak

Sınav sonuçları Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından internet aracılığı ile adaylara duyurulacak. Yeni bir hüküm olarak, sonuçlar ÖSYM tarafından kurumlara bildirilmeyecek ve sonuçlar internet ortamından kurumların erişimine açılacak.

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Usul Ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.


Bir önceki yazımız olan 40 Bin Öğretmen Ataması Ne Zaman Yapılacak? başlıklı makalemizde 2012 KPSS sonuçları, 40 bin öğretmen ataması ve milli eğitim bakanlığı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ