Kur’an-ı Kerim derslerinin müfredatı yayımladı!

Kur’an-ı Kerim derslerinin müfredatı yayımladı!

Okulların açılmasına kısa bir süre kala bu yıl ilk kez programa dahil edilen seçmeli Kur’an-ı Kerim derslerinin müfredatı yayımlandı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), bu eğitim öğretim yılında uygulanacak 4+4+4 yeni eğitim sistemi kapsamında liselerde seçmeli olarak okutulacak Hz. Muhammed’in Hayatı ile Kur’an-ı Kerim derslerinin müfredatını hazırladı.

Yeni sisteme göre Kur’an-ı Kerim Dersi ile Hz. Muhammed’in Hayatı Dersi, haftalık ders çizelgesinde yapılan değişiklikle lise 9. 10. 11. ve 12. sınıflarda toplam 72′şer saat seçmeli ders olarak işlenecek.

Hz. Muhammed’in Hayatı dersini seçen öğrencilere her sınıfta Hz. Muhammed’in Hayat Hikayesini Hatırlayalım ünitesi ile dersler anlatılacak.

”Birlikte Yaşama Kültürü” ünitesi de Hz. Muhammed’in Hayatı dersinde işlenen konulardan birisi. Bu ünitede öğrencilerin Hz. Muhammed’in farklı dinlere inananların hak ve özgürlüklerine saygılı davrandığını kavraması, farklı dinlere inananlarla doğru, dürüst ve seviyeli ilişkiler ortaya koyması kazanımı elde etmesi sağlanacak.

Hz. Muhammed’in savaş ve barış konusunda din adamlarına, mabetlere dokunmama; kadınları, yaşlıları öldürmeme; savaş esirlerine iyi davranma gibi konulardaki söz ve davranışları öğretilecek.

Kur’an-ı Kerim okumayı bilmeyen Lise 10., 11. ve 12. sınıflarda bir öğrenciye kendi sınıfında öncelikle 9. sınıf öğretim programında yer alan ”Kur’an-ı Kerim’i Okumaya Giriş” ünitesi uygulanacak. Öğrenci Kur’an-ı Kerim okumayı öğrendikten sonra kendi sınıfına ait öğretim programına devam edecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ