Lisede ‘sahte rapor’ dönemi

Lisede ‘sahte rapor’ dönemi

Lisede ‘sahte rapor’ dönemiÜniversite hazırlığına hız vermek isteyen öğrenciler sahte rapor almanın derdine düştüler. YGS’ye az bir zaman kala lise son sınıf öğrencilerinde hazırlıklar hızlandı. Okula gitmek istemeyen öğrencilerde ‘rapor’ telaşı başladı. Öğrenciler sağlık kuruluşlarından 350 TL’ye kadar rapor alıyor

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) 24 Mart Pazar günü yapılacak. Sınava yaklaşık bir ay kala okullarda sınıflar boşaldı. Sınava hazırlıklarını arttırmak isteyen lise son sınıf öğrencileri rapor alarak okula gitmek istemiyor. Raporlu öğrenciler dershanelere hızlandırılmış programlara katılmayı yeğliyorlar. Eğitimciler lise son sınıf öğrencilerinin okula gelmemek için “Öğrenciler sahte rapor peşine düştüler” diyor. İki yıl önce dönemin Milli Eğitim Bakanı Nimet Baş (Çubukçu), YGS öncesinde yayımladığı genelgede öğrencilerin “velilerinden dilekçe getirerek izinli sayılmalarını” sağlamıştı. Eski Bakan Ömer Dinçer, bu genelgenin kaldırıldığını açıklayarak, öğrencilerin rapor aldığı takdirde okula gelmemelerinin yolunu tekrar açtı. Bu yıl ise yeni Bakan Nabi Avcı’nın nasıl yol izleyeceği merak ediliyor. Eğitim İş Sendikası’nın Özlük Hukuk Komisyonu yetkilisi Maksut Balmuk, öğrencilerin rapor almak için para ödemek zorunda olduklarını belirtti. 350 TL’ye kadar sahte rapor veren özel sağlık kuruluşları olduğunu söyleyerek, “Öğrenci devamsızlıklarını kullandıktan sonra da rapor peşine düşüyor. Onları sahte rapor peşinde koşturmaktansa velisinden dilekçeyle izinli sayılması daha etik” diyor. Öğrencilerin yılda 20 günü özürsüz 20 günü özürlü (raporlu) toplam 40 gün devamsızlık hakkı bulunuyor.


Bir önceki yazımız olan 40 Bin Öğretmen Ataması Ne Zaman Yapılacak? başlıklı makalemizde 2012 KPSS sonuçları, 40 bin öğretmen ataması ve milli eğitim bakanlığı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ