LYS ve YGS’ye girecekler dikkat!

LYS ve YGS’ye girecekler dikkat!

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM ‘nin belirlediği takvime göre 2012 Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı YGS 1 Nisan 2012 Pazar günü olarak belirlediği tarihi değiştirerek 24 Mart 2013’te (Pazar) olarak düzenledi. Değişiklikler bununla da sınırlı değil. Mevcut sistemde üniversiteye yerleştirme puanlarında %40 ‘lık etkiye sahip olan YGS ‘nin 2012 ‘de son kez yapılması bekleniyor. Gelecek yıl farklı bir sistem üzerinde çalışılıyor. 2013 YGS’de bazı değişiklikler yapıldı. Daha önce 17 tarih sorusu sorulurken bu yıl 15, 14 coğrafya sorusu sorulurken bu yıl 12 ve 9 felsefe sorusu sorulurken bu yıl 8 soru sorulacak. Geometri testinde sınav süresi uzatıldı. Geometri sınav süresi 45 dakikadan 60 dakikaya çıkartıldı. LYS ve YGS'ye girecekler dikkat!

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) başvuru tarihleri 2-15 Ocak 2013 olarak belirlendi. Sınav ise 24 Mart 2013’te yapılacak sınav saat 10’da başlayarak 160 dakika sürecek. Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS)22-29 Nisan 2013 tarihleri arasında yapılması planlanıyor. Ancak sınavların yapısında geçen yıla göre neler değişti. Bakalım:

3 Dersin Soru Sayısı Azaldı

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden geçtiğimiz yıllarda soru gelmiyordu. Bu yıl YGS’de liselerde zorunlu ders olan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi‘nden 160 soru sorulacak. Toplam soru sayısı değişmezken, bazı derslerdeki soruların sayısı düştü. Buna göre 2013 YGS’de daha önce sorulan 17 tarih sorusu 15’e, 14 coğrafya sorusu 12’ye, 9 olan felsefe sorusu 8’e indirilmiş oldu. ÖSYM liselerde zorunlu ders olan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi’nden hem YGS’de, hem de LYS-4’de soru sorma kararı aldı. Söz konusu ders zorunlu olduğundan dolayı diğer dersler gibi değerlendirilecek.

Süre Uzadı 

2012’deki LYS-1’de Geometri testi “Geometri ve Analitik Geometri” olarak isim değiştirerek, soru sayısı da 22+8 olarak açıklanmıştı. 2013’de bu test “Geometri” adına geri dönerek soru sayısı 30 olarak belirlendi. Geometri testi soru sayısı aynı kalırken daha önce 45 dakika verilen çözüm süresi 60 dakikaya çıkartıldı. Böylece LYS-1 testi’nin toplam süresi 135 dakika oldu.

Sınavsız Geçiş Devam Ediyor 

Sınavsız Geçiş  uygulaması 2013 yılında da devam edecek. Sınavsız geçiş hakları ile yerleşmek isteyenlerin YGS’ye girme zorunluluğu bulunmuyor. Sınavsız geçiş hakkı bulunan adaylardan, sınavsız geçiş hakkının bulunduğu ön lisans programları hariç diğer programları da (alanları dışındaki ön lisans veya lisans programları) tercih etmek isteyenlerin, YGS’ ye girmeleri gerekiyor. Aynı şekilde ÖSYM tarafından merkezî yerleştirme yapılan programlar ile özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlara girmek isteyen tüm adayların YGS’ ye girmeleri de zorunlu.

Uzmanlar Olumlu Değerlendirdi 

FEM Dershaneleri Rehberlik Koordinatörü Faruk Ardıç, YGS ve LYS’deki yapılan değişiklikleri olumlu bulduğunu belirtti.  2012-YGS’de adayların Türkçe testinde uzun paragraf sorularına zaman darlığı nedeniyle yetiştiremiyordu. Bu nedenle 2013 ÖSYS’de Geometri test süresinin 15 dakika uzatılması çok iyi bir gelişme. Ardıç, “Geçen sene öğrencilerden bir kısmı eski müfredata göre mezun olmuş, bir kısmı ise son sınıfta yeni müfredat işliyordu. Mezun olanlar görmedikleri konulardan soru gelme tasası yaşıyorlardı. Öğrenciler bu sene bu ikilemden kurtulacak” dedi.

Soru Sayısı Azaldı 

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden LYS-4 sınavında 8 soru sorulacak. Felsefe Grubu testine eklenecek sorularla birlikte toplam 32 soru için 45 dakika çözüm zamanı verilecek. LYS-4 sınavında tarih soru sayısı değişmezken Coğrafya-2 soruları 16 dan 12’ye düşürüldü.


Bir önceki yazımız olan 40 Bin Öğretmen Ataması Ne Zaman Yapılacak? başlıklı makalemizde 2012 KPSS sonuçları, 40 bin öğretmen ataması ve milli eğitim bakanlığı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ