MEB 125 bin öğretmene tablet dağıtacak.

MEB 125 bin öğretmene tablet dağıtacak.

125_bin_ogretmene_tablet_dagitilacakÖğretmenlere de tablet dağıtılacak

Milli Eğitim Bakanlığı Fatih projesi kapsamında tablet dağıtımlarına tam hızıyla devam ediyor. MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, bu ay içerisinde 550 bin 9’uncu sınıf öğrencisine ve liselerdeki 125 bin öğretmene olmak üzere toplam 675 bin tableti dağıtmış olacaklarını söyledi. Kasım ayında tabletlerin ihalesi yapılmasından itibaren dağıtımlar sürüyor.

Bu ay 675 bin tablet dağıtılacak 

Yusuf Tekin, tablet dağıtımlarının bu yıl da tüm hızıyla devam ettiğini belitti. Son olarak Trabzon Sosyal Bilimler Lisesi’nde öğretmen ve öğrencilere tablet dağıtmak üzere düzenlenen törende yaptığı konuşmada, “dinin ilk emrinin “oku” olduğunu anımsatarak, çocuklarımızın okumasını kolaylaştırmak bizim için mesleki bir sorumluluk” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı olarak Başbakanın da desteğiyle, öğrencilerin teknoloji çağına ayak uydurması için çalıştıklarını belirten Tekin, “Elimizden geldiğince üstümüze düşeni yapmaya çalışıyoruz. Sayın Başbakanımız, yaklaşık 7-8 ay önce yapılan toplantıda, tabletlerin dağıtım süreciyle ilgili hiçbir fedakarlıktan kaçınılmaması ve mutlaka planlandığı şekilde gerçekleştirilmesi için ne gerekiyorsa yapılmasını istedi. Biz süreci hızlandırdık ve normal koşullarda belki eylül ayında dağıtılacak tabletleri sizlere şimdi ulaştırıyoruz” diye konuştu.

Tekin, Türkiye’de tüm liselerdeki etkileşimli tahta kurulumları tamamlanan 9’uncu sınıflardaki öğrencilere tablet dağıtımının bu ay içinde tamamlanacağını vurguladı. Ancak meslek liseleri bu uygulamanın dışında tutuluyor.

Tekin “Öğrencilere tabletleri dağıtırken sadece derslerde kullansın gibi bir sınırlama koymadık. Tabletlerle alakalı, öğrencilerden eğitimin dışında çok daha başka beklentilerimiz var. Tablet ihalelerinde şu şart bulunuyor. Yaklaşık olarak 2019 yılına kadar yaklaşık 40 milyon tablet satın alınmış olacak. Bu işi yapan firmalar yatırımlarının önemli kısmını Türkiye’de yapmak zorundalar, yerli üretim yapmak zorundalar. Biz çocuklarımız teknolojiyi kullansınlar ama okul bittikten sonra da ülkemiz, bu teknolojinin dünya çapında üretiminin yapıldığı bir üs haline gelsin istiyoruz. Türkiye’deki 550 bin 9’uncu sınıf öğrencisine ve liselerdeki 125 bin öğretmene olmak üzere toplam 675 bin tableti bu ay içinde dağıtmış olacağız. 

Öğretmen ve öğrencilerimize en nitelikli tabletleri dağıtacağız. Piyasada karşınıza çıkacak en iyi tabletlere sahip olacaksınız. İnşallah hepiniz bu tabletlerden kişisel ve akademik gelişiminizi sağlayacak biçimde yararlanırsınız” dedi. Türkiye’de bilim dendiği zaman yıllardır fen bilimleri akla geliyordu ve ben bundan dolayı rahatsızlığımı, üzüntümü dile getiriyordum. TÜBİTAK çok yakın bir zamana kadar sosyal bilimleri, bilim olarak kabul etmiyordu ve fen bilimleri üzerine proje desteklerini yapıyordu. Çok yakın bir tarihten beri TÜBİTAK, sosyal bilimler projelerini destekliyor. Sosyal bilimler liselerinin yaygınlaştırılmasını ve bu liseleri güçlendirmeyi hedefliyoruz. Bu anlamda sosyal bilimler lisesinin önünde ne tür problem varsa bize aksettirirseniz biz bunları gidermeye çalışırız.”

Bilgiye daha hızlı ulaşılacak

Vali Abdil Celil Öz, “Tabletler sayesinde bilgiye daha hızlı ve derinlemesine ulaşma imkanınız olacak. Tabletler ve etkileşimli tahtalar sayesinde hem öğrencilerimiz hem öğretmenlerimiz hem de yöneticilerimiz sürekli kendilerini dinç, dinamik ve ayakta tutmak zorunda kalacaklar. Teknolojiyi kullanırken okumaktan, yazmaktan, kitaptan ve kütüphaneden uzaklaşmamalıyız” diye konuştu.

Konuşmaların ardından öğretmen ve öğrencilere tablet dağıtımı yapıldı.


Bir önceki yazımız olan Hastane ve postanede Kürtçe! başlıklı makalemizde çözüm süreci, etnik ayrımcılık ve kürt memur alımı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ