MEB Kitap inceleme ücretlerini Açıkladı

MEB Kitap inceleme ücretlerini Açıkladı

Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu, öğretmenlere ek gelir elde etmelerini sağlayacak bir çalışma başlattı. Bu kapsamda öğretmenler Ders kitaplarının ve diğer eğitim araçlarının kalitesinin geliştirilmesi amacıyla kitap incelemesi yaparak ek ücret alabilecekler. Bu konudaki haberimize buradan ulaşabilirsiniz. Peki kitap incelemesi yapmak isteyenler ne kadar ücret alacaklar? Detaylar bugün açıklandı!

Milli Eğitim Bakanlığı kaliteli eğitim çalışmaları kapsamında, dünya standartlarında ders kitapları ve diğer eğitim araçlarının sağlanması için yeni bir ders kitapları ve diğer eğitim araçları inceleme ve değerlendirme süreci başlatmıştır. 

MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Emin Karip, öğretmen ya da akademisyenlere kitap inceleme karşılığı ödenecek ücretin 90 bin rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımıyla elde edileceğini bildirdi. Karip, 90 binin sabit, memur aylık katsayısının ise değişken olduğunu belirtti.

Örneğin, bir kitabı 6 kişi inceleyecek olursa, bir kişi için ilkokul kitabında yaklaşık 650-700 lira, ortaokul kitabında yaklaşık 850-900 lira, lise kitabında ise bin 100 lira civarında ücret verilecek. Karip, inceleyici sayısın 6 ila 8 olacağını ve inceleyici sayısı arttığı zaman, verilecek ücretin bir miktar düşebileceğini ifade etti.

Tabi bu ücretten yasal kesintiler de çıkarılınca, geriye kalan miktarın ise kitabı inceleyen panelist sayısına bölünerek eşit miktarda ödenecek. Karip; kitabı inceleyen kişinin “öğretmen” ya da “öğretim elemanı” olmasının fiyata etkisi bulunmayacağını belirtti. “Çünkü yapılan iş aynı. Bunu dikkate alarak inceleyen kişinin unvanı ve konumu fark etmeden eşit miktarda ödeme yapılacak” dedi.

İncelenecek kitaplar yayınevlerinden 15 Ocak-1 Şubat ve 15 Temmuz-1 Ağustos tarihlerinde olmak üzere iki dönemde alınacak. Ancak öğretmenler ve akademisyenler kitap incelemek için sisteme yıl boyunca kayıt yapabilecekler.

Talim Terbiye Kurulu’nun internet sitesi üzerinden kayıt yaptırmak mümkün. Ancak kayıt yapanları öncelik sırasına göre eğitime alınacaklar. Emin Karip, “Eğitimi alanlar arasından kitap inceleyecekler kurayla seçilecek. Eğitim görecek kişi sayısını mümkün oldukça yüksek tutmak istiyoruz. Bugün itibarıyla 10 binin üzerinde başvuru oldu. Buradaki sayı ne kadar az ise sistemin güvenilirliği ve objektifliği o kadar azalır, sayı arttıkça bu artacaktır” dedi.

Özel okul öğretmenleri de başvuru yapabilir”

Panellerde eşit sayıda akademisyen ve öğretmen görevlendirilerek eşit ücret alacaklar. Karip, ikisinin bir arada inceleme yapmasının da bir ilk olduğunu belirtti. Öğretmenler arasında, 5 yıl deneyimli olan doktoralı öğretmenlerin birinci öncelikli olduğunu, diğer tüm öğretmenlerde 10 yıl deneyim şartı aradıklarını söyleyen Karip, “Ancak 10 yıl olmakla birlikte yüksek lisans yapmış olanlar da yine öncelikli olacak. Bundan sonra da kıdeme göre bir değerlendirme yapacağız. Akademisyenlerde de en az doktora şartı var” şekilde konuştu.

Karip, koşulları karşılamak şartıyla özel okullardaki öğretmenlerin de buraya başvurabileceğini ifade etti.  YÖK’e de konuyla ilgili yazı gönderildi. Fakülte dekanlarıyla yapılan görüşmelerden olumlu dönüşler alındı.

“Öğretmen evinde kitabı inceleyebilecek” 

Kitaplar panelistlere internet üzerinden gönderilecek. Karip; “Onlar kitabı inceleyecek ve etik sözleşmeyi imzalayacak. Bulunduğu yerden kitapla ilgili raporunu hazırlayarak bize gönderecek. Öğretmenlerin biri Kars’ta, diğeri Edirne’de olabilecek. Öğretmen kendi evinde kitabı inceleyebilecek. Raporlar tamamlandığında o kişileri panel toplantısına davet edeceğiz. Panelde her biri raporunu sunacak ve kitapla ilgili tüm ayrıntılar tartışılacak. ‘Hata var’ deniyorsa gerekçeleri ile belgelenecek. Kitap kabul edilecek veya reddedilecek. Her şey tamamen bilimsel olacak.”

“Akademisyen ve uzman bir arada olmalı” 

Kitap incelemesinde içeriğin bilimsel verilere dayanması gerektiğine dikkati çeken Karip, bunu değerlendirebilmek için de o dersin öğretmeni olmanın yanı sıra o alana hakim olmak gerektiğini vurguladı.

Geçmişte bu nedenle birçok problemle karşılaştıklarını söyleyen Karip, şunları anlattı: “Komisyonda kötü niyetli kişiler olabilir mi? Hayır. Belli ki o kitabı inceleyen kişi de o hatanın farkına varacak bilimsel bilgiye sahip olmayabilir. Ama o kitabı, örneğin bir tarih eğitimi veren fakülteye göndererek hemen oradaki öğretim üyelerinden hatalı olup olmadığı öğrenilecek’.

Bilimsel yeterliliği değerlendirebilmek için akademisyen ve uzman bir arada olmalı. Üçüncü olarak, içeriğin eğitim ve öğretim programının kazanımlarını gerçekleştirmesi gerekir. Bir kitap, bir tek kazanımı bile karşılamıyorsa, kabul edilebilir değildir. Bir ders kitabı yazılırken öğretim programındaki her bir kazanımın ders kitabında mutlaka karşılığının olması gerekir.

Kitabın tasarımına bakmamız gerekiyor. Tasarımın uygunluğu, o yaş grubuna, derse, sunduğunuz içeriğe uygun bir tasarım olması gerekiyor. Kitapta çok güzel bir resim olabilir ama o resim oradaki içeriği destekleyen bir resim mi?

Her başvuru yapanın inceleme yapabileceği alanın belli olduğunu vurgulayan Karip, kitabı görsel boyutuyla inceleyecek kişinin de görsel tasarımcı olmak zorunda olduğunu kaydetti. Karip, görsel tasarımcının şimdiye kadar kendi başına ayrı bir puanlama yaptığını, ancak artık tasarımı metin bütünüyle değerlendirmek zorunda olduğu için paneldeki diğer üyelerle beraber bir değerlendirme yapacağını sözlerine ekledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ