‘MEB önce kendi sitesini güncellesin’

‘MEB önce kendi sitesini güncellesin’

Dün yayımlanan haberde internet sitelerini güncellemeyen 422 ilçe milli eğitim müdürlüğüne soruşturma açılacağı ile ilgili uyarıda bulunduğuna dair haber ve 422 İl-ilçe müdürlüklerinin bilgiler yer aldı. MEB Müfettişler Derneği Başkanı Doğan Ceylan, MEB’in kendi internet sitesinin durumunu ele alan yazı yazdı.

MEB Bilgi İşlem Grup Başkanlığı tarafından soruşturma açılacağı uyarısı yapılan 422 ilçe milli eğitim müdürlüğü listesi yayınlandı. MEB bu konuda son derece haklı. Birçok il milli eğitim müdürlüğünde de aynı sıkıntılar yaşanıyor. Ancak Bakanlık başkalarını eleştirmeden önce kendi sitesine bakmalıdır.

Bakanlığın sitesi güncelleniyor mu?

İlçelere uyarıda bulunan Bilgi İşlem Grup Başkanlığının haber bölümünde sadece geçen yıldan kalma 2 haber var. Birisi daha zorunlu eğitime geçilmeden önce Sayın Bakanın yaptığı açıklama, diğeri ise FATİH projesi bilgilendirmesi, haberlerin yayın tarihi 04.06.2012 olarak görünüyor. Yani bir yıl önceki haberleri aylarca sonra yayımlamışlar. İki haberin dışında haber yok.

Mevzuat bölümünde genelgeler başlığına tıklanınca, bu yıl çıkan 34 genelgeden sadece dokuzunun yer aldığını görüyorsunuz. Bir genelge lazım olduğunda iyi bilgi veren eğitim siteleri var, arama motoruyla ancak oralardan bulabiliyorsunuz.

Bakanlığın mevzuat bölümünde özellikle yönetmeliklerdeki güncellemeler zamanında yapılmadığı için, yanlış yapmamak için müfettişler olarak bakanlık sitesine değil Başbakanlık mevzuat sitesine bakıyoruz. Bakanlıkta sadece Özel Öğretim Genel Müdürlüğünün mevzuatının her zaman güncel tutulduğunu gördüğüm için sadece ona itibar ediyorum.

Bakanlıktaki genel müdürlüklerin siteleri de güncellenmiyor. Çoğu birimin sayfası Bakanlığın ana sayfasına benziyor. Yapılan çalışmalara ilişkin bilgiler ve belgeler yer almıyor. Örneğin Temel Eğitim Genel Müdürlüğü sitesine giriyorsunuz. Bu yıl dönüşümle ilgili çıkarılan 20 sayılı genelgenin dışındaki önemli yazıların hiçbiri bulunmuyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ