MEBİM ve MEB e-okul Sonuçlarını Açıkladı

MEBİM ve MEB e-okul Sonuçlarını Açıkladı

MEBİM ve MEB, e okul sistemi ile ilgili yapılan değerlendirmelerin sonuçlarını açıkladı.

İletişim Merkezi (MEBİM) çağrı merkezi ALO 147′ye Eylül 2012-Şubat tarihlerinde gelen çağrılarla e-Okul Sistemi’ndeki sayısal veriler bakanlık tarafından incelendi.

MEB Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan incelemeler sonucu 2011-2012 eğitim öğretim yılında 8. sınıftan mezun olmasına rağmen herhangi bir eğitim kurumuna kayıt yaptırmayan çocukların olduğunu belirledi. Bu çocukların tespit edilerek okula devam etmesi için il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri yetkilileri velileri ziyaret ederek ikna etmeye çalışacak. Veliler iletişim araçlarıyla da bu konuda bilgilendirilecek.

Yapılan değerlendirmeler sonucu geçtiğimiz yıl 8. sınıfı tamamlamasına rağmen herhangi bir eğitim kurumuna kayıtlı olmayan çocuklar olduğu tespit edildi.

12 yıllık zorunlu eğitim kapsamında bu öğrencilerin ortaöğretim kurumlarına kayıtlarının yapılarak öğrenimlerine devam etmeleri gerekmektedir. İlgililerin bu çocukların eğitimlerine devam etmelerini sağlaması gerekiyor. Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, il müdürlerine ”ortaöğretime kayıt” genelgesi gönderdi.

Genelgeye göre, 2011-2012 eğitim-öğretim yılında 8. sınıfı tamamladığı halde herhangi bir örgün veya yaygın ortaöğretim kurumuna kayıtlı olmayan çocuklar, il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerince e-Okul Sistemi‘nden tespit edilecek. Bu süreçte veliler iletişim araçlarıyla bilgilendirilecek. İhtiyaç duyulması halinde il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin koordinesinde veliler ziyaret edilecek.

Örgün ortaöğretim kurumlarına devam etmek isteyen öğrencilerin kayıtları gelecek yıl durumuna uygun bir ortaöğretim kurumuna iyapılacak. Örgün ortaöğretime devam etmek istemeyenler ise açık öğretim lisesi veya mesleki açık öğretim lisesi kayıt ekranı yeniden açılarak, kayıtları 29 Mart Cuma günü mesai bitimine kadar yapılacak.

Ayrıca, yurt dışına çıkma gibi nedenlerle okulla devam etmeyen öğrencilerin durumuna uygun bir neden seçilerek sistemde belirtilecek.

ALO 147 MEBİM’e 1 Mart-26 Haziran tarihleri arasında 192 bin 15 başvuru yapıldı. Bunlardan yüzde 6,55’ine denk gelen 12 bin 577’sinin ihbar ve şikayetlerden oluşuyor. En fazla gelen ihbar ve şikayetler arasında, “Memnuniyetsizlik, aidat, usulsüz davranışlar, okul binalarının yetersiz olması ve okul zil seslerinden memnuniyetsizlik” yer aldı.ihbar

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. RIZA USLU dedi ki:

    BEN DÜZCE MERKEZDE YAŞAMAKTAYIM KIZIM TIP-1 DİYABET HASTASI VE BİMERE. DÜZCE VALİLİĞİNE , DÜZCE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNE , AYRICA MEBİM 174 E BAŞVURU YAPTIM SONUÇ ALAMADIM İSTEMEDİĞİMİZ YERİ DÜZCE ATATÜRK ORTA OKUL MÜDÜR YARD. İŞARETLEMİŞ BİZLERE 20 KM UZAKTA OLAM GÜMÜŞOVA İMAMHATİP LİSESİNE ÇIKMIŞTIR. SIK SIK ŞEKER KONT YAPILACAĞINDAN VE YİYECEĞİ KONTROLLU OLOMASI GEREKTİĞİNDEN AĞABEYİNİN OKUDUĞU DÜZCE MERKEZ ANADOLU LİSESİNE . YAPILMASINI RİCA ETMİŞTİM , ACABA BU HASTA ÇOCUKLARIMIZ A YARDIMCI OLAMAZMISINIZ HASTALIK SİZCE SUÇMU ÇOK ZORDAYIZ YARDIMLARINIZI BEKLİYORUZ TEŞEKKÜR EDERİM

BİR YORUM YAZ