Norm fazlası öğretmenler için ne yapmalıdır?

Norm fazlası öğretmenler için ne yapmalıdır?

Zorunlueğitimi 12 yıla çıkaran yeni 4+4+4 sistemine geçildiğinde on binlerce öğretmen fazlalık durumuna düşerek açıkta kaldılar. Norm fazlası öğretmenler maddi ve manevi olarak zor günler geçiriyorlar. Aynızamanda bu değerli öğretmenlerden eğitim camiası içerisinde yararlanılması gerekmektedir. Norm fazlası sınıf öğretmenleri sınıfları olmadığı için, ek ders ücreti dahi alamıyorlar.

Yetersiz sınıflar nedeniyle birçok il ve ilçede sınıf mevcutları 40’ın üzerinde olan sınıflarda eğitim-öğretim yapılıyor. Bu kanuna da aykırı bir durumdur.

Bu iki durumu da geçici bir süre için de olsa çözümlemek için;

1- Sınıf öğretmeni oldukları halde, başka alanlarda kendini yeterli gören öğretmenler kendilerini yeterli gördükleri alanlarda derse girebilirler.

2-Özellikleetkinlik saatlerinde norm fazlası öğretmenin de katılımıyla sınıfta iki öğretmen bulunabilir. Örneğin Aokulunda6şubebirinci sınıf olsun. 2 tane de norm fazlası öğretmen varsa sınıf öğretmeni etkinlik yapacağı yada ihtiyaç duyduğu 1-2 saat için norm fazlası öğretmeni sınıfa çağırarak etkinliklerde sınıf iki guruba bölünebilir.

3- Norm fazlası öğretmenlerin, izinli, raporlu öğretmenlerin yerine derslere girmesi zaten uygulanmaktadır.

4- Öncelikle sınıf mevcudu 40’tan fazla olan birinci sınıflar olmak üzere bir sınıfa özellikle etkinlik saatlerinde iki sınıf öğretmeni görevlendirilebilir.

İlk bakışta normal gelmeyen bu önerilerle boşta bekleyip maaş alan öğretmenlerden de yararlanılabilir. Böylece;
– Bir öğretmene düşenöğrenci sayısı 40’ın üstünde olamaz hükmüne uymamanın da,

– Sınıf öğretmenlerinin ek ders ücreti alamamalarının de önüne geçilmiş olacaktır.

Norm fazlası öğretmenlerimiz ilgili okulun en düşük puanlı öğretmenleri (birbakımakıdemi düşük) olduğundan bu tür sınıflara iki öğretmen görevlendirilebilir.

Böylece oyunlarda yardımcı olmak, olağan dışı durumlarda sınıfı boş bırakmamak ve etkinlik kontrolü gibi yararlar sağlanabilir.

Bunun içinyakındayapılacak norm güncellemelerinden önce Sınıf Öğretmenlerinin istedikleri alanlarda derse girebilmelerine ilişkin düzenleme ile norm kadro belirlemelerinde mevcudu 40’tan fazla olan sınıflara iki sınıf öğretmeni normu tanımlaması getirilmelidir.

Bu değerlendirmeye karşı çıkılırken boş oturup ücret dahi alınmamasının mı hem öğretmen hem de öğrenciler için daha yararlı olacağı yoksa böyle bir uygulama ile mi daha yararlı olacağı tartışılmalıdır.

Bu yıl yaşanan sorunların gelecek yıllarda devamlılık arz etmemesi için mutlak suretle derslik sayılarının arttırılması yani yeni binalar inşa edilmesi gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ