Öğrencilere Evde Eğitim Hizmeti

MEB 5 Bin Öğrenciye Evde Eğitim Hizmeti Veriyor

Millî Eğitim Bakanlığı, evde eğitim hizmetiyle, okula gidemeyen öğrencilerin ayağına okulu götürüyor. Çeşitli nedenlerden dolayı okula devam edemeyen öğrenciler MEB’in evde eğitim hizmeti ile derslerinden geri kalmıyor. MEB, binlerce öğrencinin ayağına kadar öğretmen göndererek eğitimlerinin aksamamasını sağlıyor. Evde eğitimlerine devam eden öğrencilerin sayısı her yıl artarak devam ediyor.

2014-2015 Eğitim Öğretim Yılında özründen dolayı okula devam edemeyen öğrencilere evde eğitim hizmeti verdi.

Millî Eğitim Bakanlığı, çeşitli özürleri olduğu için okula gitmesi mümkün olmayan öğrencilere 2014-2015 eğitim öğretim yılında evde eğitim hizmeti verdi. Bakanlık verilerine göre, cam, kas hastalığı, lösemi, uzun süreli yatalak hastalık gibi nedenlerden dolayı zorunlu öğrenim çağında olup okula devam edemeyen öğrenciler için 2007 yılından beri evde eğitim hizmeti veriliyor. Sadece bu yıl için 5 bin 49 çocuk evde ders aldı. Peki Evde eğitim hizmeti almanın şartları nelerdir, Evde eğitim hizmeti için nereye başvuru yapılır, kimlere Evde eğitim hizmeti verilir, işte detaylar…Öğrencilere Evde Eğitim Hizmeti

Evde eğitim hizmeti kimlere verilir?

Milli Eğitim Bakanlığı Evde eğitim hizmeti şartlarını şöyle belirlemiş. MEB, “Özel Eğitim Gerektiren Bireyler İçin Evde Eğitim Hizmetleri Yönergesi” çerçevesinde evde eğitim, ´öğrencinin en az altı ay süreyle evden çıkmasının mümkün olmadığı´ durumlarda veriliyor. Bu durumdaki hastalığı bulunan öğrenci velisinin bakanlığa veya il/ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvurması gerekiyor.

Öğretmenlerin öğrencinin evine giderek eğitim verdiği uygulama, çocukların derslerinden geri kalmasını önlemek amacını taşıyor.

Tam teşekküllü hastaneden alınmış sağlık kurulu raporuyla evde eğitim alması gereken çocukların aileleri, illerde bulunan rehberlik araştırma merkezlerine (RAM) başvurduktan sonra, il milli eğitim müdürlükleri bünyesinde kurulan özel eğitim hizmetleri kurulu, yapılan bu başvuruları değerlendirerek karara bağlanır.

Evde eğitim hizmetinin başladığı 2011-2012 eğitim öğretim yılında bin 962 öğrenciye ulaşılırken, bu yıl şimdiye dek 5 bin 49 öğrenci evde eğitimden yararlandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*