Öğrenim / Katkı Kredisi Borç Sorgulama

Öğrenim / Katkı Kredisi Borç Sorgulama

Kredi ve Yurtlar Kurumu KYK, üniversitede eğitim görmeye başlayan öğrencilere öğrenim/ katkı kredisi veriyor. Bu krediyi almak için başvuru yapan öğrencilerin başvuruları incelenerek olumlu bulunanlara aylıklar halinde eğitim hayatları boyunca geri ödemeli bursları ödeniyor.

Kurumdan öğrenim kredisi alan öğrenciler önlisans eğitimi alıyorlarsa iki yıl, lisans eğitimi alıyorlarsa 4 yıl katkı kredisi almaya hak kazanıyor. Eğitim hayatlarının normal bitiş süresini takiben de bu kredinin geri ödeme süreci başlıyor. Birçok öğrenci bu borcu karşılıksız burs gibi değerlendirerek geri ödemesini yapmaktan kaçınıyor. Ancak bu durumda kredi borcu yasal faiziyle beraber işlemeye devam ediyor.

Öğrencinin borcu kayıtlı adresine tebliğ ediliyor. Ancak herhangi bir nedenle adres değişikliği yapan kişilere bu tebligatlar ulaşmadığı için borçtan haberdar olamıyorlar. Bu durumda ise SGK katıtlı işe başladıklarında maaşlarına kredi geri ödemesine ilişkin haciz gelebiliyor.

İşte bu durumlarla karşılaşmak istemiyorsanız öğrencilik döneminde aldığınız öğrenim kredisinin borç tutarını internetten de öğrenebilirsiniz. Kredinin verildiği tarihten öğrenim süresi bitimine kadar geçen sürede veya herhangi bir sebeple kredisinin kesildiği tarihe kadar; öğrenim kredisi olarak verilen miktarlara, TUİK’in Toptan Eşya Fiyat Endeksindeki (TEFE) artışlar uygulanarak borç hesaplanıyor.

Kurumdan katkı kredisi alan öğrencilerin borcu, kredinin başladığı tarihten itibaren öğrenim süresi bitimine kadar geçen sürede veya herhangi bir sebeple kredisinin kesildiği tarihe kadar; kişisel hesabına ödenen miktara göre hesaplanıyor.

Herhangi bir sebeple, kredisi kesilen veya okullarını terk eden öğrenciler borçlarını, kredilerinin kesildiği tarihten iki yıl sonraki aydan başlamak üzere, kredi aldıkları sürede  aylık taksitler halinde her dönemin son ayının en geç sonuncu iş günü mesai saati bitimine kadar, T.C. Ziraat Bankasının herhangi bir şubesinden adını, soyadını, ve T.C.Kimlik Numarası belirtmek suretiyle, tebligat beklemeksizin ödemekle yükümlüdürler. Taksitlerini daha sonraki bir tarihte ödeyenler, zamanında ödememiş sayılırlar.

Kurumdan katkı kredisi alan öğrenciler, adres değişikliği durumda kendilerine yapılan tebligatın ulaşmamasını göz önünde bulundurarak internetten borcu internetten öğrenebilirler.

Öğrenim katkı kredileri ile ilgili sorgulama yapmak ve Kredi Geri Ödeme Sorgu Ekranı’na ulaşmak için TIKLAYINIZ!kyk-ogrenim-katki-kredi-borc-sorgulama

Sorgulama ekranında borcu çıkan öğrencilerin en yakın vergi dairesine giderek borçlarını taksitlendirmeleri gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ