Öğretmen liseleri kapanacak mı?

Öğretmen liseleri kapanacak mı?

Öğretmen liseleri kapanacak mı?   Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ortaöğretim kurumlarında düzenleme ile ilgili çalışmalar yapılıyor. Ortaöğretimin yeniden yapılandırmayı hedefleyen çalışmalar kapsamında öğretmen okullarının da kapatılması ile ilgili haberler basına yansıdı. Bu haberler üzerine bu okullarda eğitim gören ve bu yıl yapılacak sınavlar sonucunda bu okullara girmek isteyen milyonlarca öğrenci öğretmen okullarının akibetini merak etmeye başladı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) ortaöğretimde yaptığı düzenleme çalışmaları kapsamında 165 yıllık tarihe dayanan öğretmen okullarının kapatılması gündeme geldi.

Son olarak 1989’da Anadolu Öğretmen Lisesi adını alan öğretmen okullarının normal Anadolu liselerine dönüştürülmesi gündeme geldi Bürokratlar bu okullara, adrese dayalı sistemle öğrenci almak için yeni bir sistem üzerinde tartışmalarını sürdürüyor. Sayıları 78’i bulan lise türleri, ilk etapta 18’e, daha sonra da 4’e düşürülecek. Bu kapsamda öğretmen liselerinin de kapatılması gündeme geldi.

Hali hazırda eğitim veren 263 öğretmen lisesinden mezun olanlara, öğretmenlikle ilgili alanları istemeleri halinde ek puan veriliyor. YÖK’ün yaptığı son katsayı değişikliği ile üniversiteye giriş puanına daha az etki etse de öğretmen lisesi mezunları öğretmenlik bölümlerine girmek istediklerinde ekstra puan veriliyor. Bu liselerin kapatılmasıyla öğretmen adaylarına tanınan bu ayrıcalık da bitecek. Ancak halen o okullarda okuyan öğrencilerin durumu hakkında ne düşünüldüğü açıklanmıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ