Okul Dönüşümlerine Karşı Dilekçe Örneği

Okul Dönüşümlerine Karşı Dilekçe Örneği

Okul Dönüşümlerine Karşı Dilekçe ÖrneğiOkul Dönüşümleri yeni eğitim sistemi ile daha fazla gündeme geldi. 4 + 4 + 4 sistemi sonucu öğrenciler ve aileleri okul dönüşümleri ile sıkıntı yaşamaya başladılar. MEB yeni sisteme uyum sağlamak için okulları dönüştürme planlaması yaparak farklı adlar altında hizmetlerini sürdürüyor. Bazı okullarda ortaokul bölümü kaldırılırken bazı okullar İmam Hatip Okuluna dönüştürülüyor.

MEB okul dönüştürmeleriyle ilgili semt sakinleri, veliler ve çocukların görüş ve düşüncelerini almadan işlemlere başlamaktadır. Çocuklarının eğitim aldıkları okulun eğitim yılı içerisinde dönüşüm kapsamında değiştiğini öğrenen veliler tepkilerini okul müdürlüklerine, milli Eğitim Bakanlığına dile getiriyorlar. Okul dönüşümleri ile mağdur olan veliler aşağıda yer alan dilekçeyi Milli Eğitim Müdürlüklerine ve Milli Eğitim Bakanlığına gönderebilirler.

Okul Dönüşümlerine Karşı Dilekçe Örneği

 

………………………..OKULU/LİSESİ MÜDRÜLÜĞÜ’NE

Kamuoyunda 4+4+4 yasası olarak adlandırılan 6287 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda değişiklik Yapılmasına Dair Yasanın yürürlüğe girmesiyle, sekiz yıllık kesintisiz eğitim uygulamasına son verilmiş, ilköğretim kurumları ilkokul ve ortaokul diye ayrılmış, yüzlerce ilköğretim okulu imam hatip ortaokuluna çevrilmiştir. Okulların ilkokul- ortaokul diye ayrılması, imam hatibe dönüştürülmesi süreci önümüzdeki eğitim öğretim yılı içinde de devam etmektedir.

4+4+4 eğitim sisteminin uygulandığı bir yıl bize göstermiştir ki; ilköğretim okullarının ayrılması, dönüştürülmesi ile birlikte çocuklarımızın okulları veya öğretmenleri değiştirilmiş, çocuklarımız en yakınında bulunan ve öğrenim gördüğü okullarından kopartılarak daha uzakta eğitim kurumlarına gönderilmiş, veliler servis ve toplu taşıma araçlarına mahkûm edilmiştir. Bir yılı aşkın süredir hangi öğretmenin hangi sınıfta derse gireceği, bir sonraki yıl öğretmenimizin okulumuzda kalıp kalmayacağı, çocuklarımızın hangi okula gönderileceği tartışma ve endişe konusu olmuştur. Bu uygulamanın çocuklarımızın bilişsel, sosyal, duygusal gelişimlerini ve akademik başarılarını da olumsuz etkileyeceği ortadadır. 4+4+4 ile birlikte ilköğretim okullarının ayrılıp dönüştürülmesi uygulaması aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı’nın “en iyi okul eve en yakın okuldur” söylemiyle de çelişmektedir.

Yukarıdaki açıklamalar ışığında, öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin mağduriyet yaşamaması için okulumuzun ilkokul-ortaokul olarak ayrılması/ imam hatibe dönüştürülmesi uygulamasına son verilmesini, okuluma, öğretmenime, öğrencime dokunulmamasını istiyorum.

Gereğini bilgilerinize sunarım.

 

…../…../2013

……………………………………………

………………..

(Ad, Soyad, İmza)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ