Okul Öncesi Öğretmenliğinin avantajları

Okul Öncesi Öğretmenliğinin avantajları

Okul-oncesi-ogretmenligiOkul Öncesi Öğretmenliği son yılların trendi en çok yükselen branşları arasında yer alıyor. Öğretmenliğin en gözde branşı olan Okul Öncesi Öğretmenliği zevkli bir branş olmasının yanında kolay atanma şansıyla da öne çıkıyor.

Gençler arasında en çok tercih edilen meslek dalı olan Okul Öncesi Öğretmenliği yeni eğitim sistemine göre artık birçok üniversitede bölümün açılması ile daha popüler hale geldi.

En gözde öğretmenlik dalı 

Öğretmen branşları arasında giderek ilgi artan Okul Öncesi Öğretmenliğinde gerek özelde, gerekse devlet kadrolarında iş bulma şansı çok fazla. 4+4+4 yasası ve uygulamasında en okula başlama yaşı çok tartışıldı. Hali hazırda şimdi anasınıfı zorunlu olmasa da bakanlığın uygulamaları ile dolaylı olarak okul çağına gelen her çocuğun anasınıfına devam etmesi hedefleniyor. Büyük şehirlerde çalışan anne-babaların daha fazla olması, daha küçük yaşlardaki çocukların okula gönderilmesini zorunlu kılıyor. Bu durumlarda ise Okul Öncesi öğretmenlerine olan ihtiyacın yakın gelecekte hızla artması bekleniyor.

Kontenjanların Tamamı Doldu

Okul Öncesi Öğretmenliği tercihlerine bakılınca  branşa olan ilgi ortaya çıkıyor. 2013 ÖSYS’de bu branşı tercih yapan adaylar 49 devlet, 10 vakıf ve 5 Kıbrıs üniversitesi olmak üzere 64 farklı üniversite içinden tercih yaptı. Bu üniversitelerdeki toplam 6 bin 361 kontenjanın %83’ü devlet üniversitelerinde bulunuyordu. Temmuz ayının son haftasında açıklanan ilk yerleştirmelerde devlet üniversitelerindeki kontenjanların neredeyse tamamı doldu. Vakıf üniversitelerindeki kontenjanlarda da doluluk oranı %97 sınırına dayandı. Ancak Kıbrıs’taki özel üniversitelerde kontenjanlar boş kaldı. Bahçeşehir Üniversitesi’ndeki ücretli İngilizce Okul Öncesi Programı da geçen yıl öğrenci bulmakta zorlanan bölümlerden birisiydi.

44 Şehirde Eğitim Var

Devlete yerleşen her 100 öğrenciden 95’inin kesin kayıt yaptırarak okula başladı. Bu öğrenciler devlet üniversitelerini bilinçli tercih edenleri teşkil ediyordu. Vakıflara yerleşen her yüz kişiden 21’i daha sonra kesin kayıt yaptırmamış. Okul Öncesi öğretmenlere ihtiyacın artacağı öngörüsüyle olsa gerek, 2013 ek yerleştirme döneminde üç devlet üniversitesinde yeni açılan ve ilk kez öğrenci alan programlar olduğunu görüyoruz. 44 farklı şehirde Okul Öncesi Öğretmenliği eğitimi almak mümkünken vakıf üniversitelerinde ise seçenekler Ankara, Gaziantep, İstanbul ve Konya, Kıbrıs’ta Gazi Mağusa, Girne, Lefke ve Lefkoşa’daki KKTC üniversitelerinde bu bölüm bulunuyor.

Uzaktan Eğitim Seçeneği 

Okul Öncesi Öğretmenliğinde ikinci öğretim seçenekleri de çok fazla. Adana, Afyonkarahisar, Ağrı, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Edirne, Erzurum, Giresun, İzmir, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Mersin, Sakarya, Samsun, Sivas, Trabzon, Yozgat illerinde ikinci öğretim imkanı bulunuyor.. İngilizce Öğretmenliği okumak isteyen adaylar için ayrıca uzaktan öğretim seçeneği bulunmuyor.

Okul Öncesi Öğretmenliği tercihlerinde 226 kontenjanı olan ve ikinci öğretim programları da bulunan Pamukkale ve Ağrı İbrahim Çeçen Üniversiteleri başta geliyor. Bu alanda en başarılı öğrenciler 62 kontenjanla Boğaziçi Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği programını tercih ediyorlar.

Özel Okulda Burs İmkanı 

Vakıf üniversitelerinde bu branşı okumak isteyenler için değişen yıllık eğitim ücretleri bulunuyor. Bahçeşehir ve Okan Üniversiteleri yıllık ücreti 25.000 TL üzerinde bulunuyor. En ucuz eğitim ise yıllık 15.000 TL ile Mevlana Üniversitesi oluyor.


Bir önceki yazımız olan Hastane ve postanede Kürtçe! başlıklı makalemizde çözüm süreci, etnik ayrımcılık ve kürt memur alımı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ