ÖSYM; YGS öncesi adayları uyardı!

ÖSYM; YGS öncesi adayları uyardı!

ÖSYM; YGS öncesi adayları uyardı!   ÖSYM Başkanı Ali Demir’den YGS öncesi adaylara üç önemli uyarı yapıldı. Bilindiği gibi 24 Martta yapılacak Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) başvuruları 2 Ocakta başladı. Kayıt süresi 15 Ocak tarihine kadar devam ediyor.

1-Adayların kayıt parasını yatırmaları, ‘işlem bitti’ anlamına gelmiyor.

2-Adayların kayıt süresinin dolacağı 15 Ocak’tan önce mutlaka sisteme girip adaylıklarını kontrol etmeleri isteniyor.

3-Bu yıl İstanbul’dan kayıt yaptıran ve sınav yeri olarak İstanbul’u seçen adaylara da önemli uyarılar var. İstanbul’dan sınava girecek adaylar mutlaka birinci ve ikinci giriş tercihlerini İstanbul olarak kullansınlar.

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Ali Demir, adayların başvurularında sorun yaşamamaları için İstanbul’daki 4 merkezi denetledi. Ali Demir, ilk olarak ÖSYM’nin Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü içerisinde yer alan merkezde, ardından İstanbul Fen Lisesi, İstanbul Anadolu Lisesi ve Haydarpaşa Anadolu Lisesi’ndeki başvuru merkezlerinde incelemede bulundu. ÖSYM Başkanı Demir, denetimlerin ardından YGS başvurularının 2 Ocak’ta başladığını ve 15 Ocak’ta sona ereceğini hatırlattı.

Demir, 4 Ocak itibarıyla YGS için 170 bin başvuru aldıklarını, ancak başvuru süresinin sonuna kadar 1 milyon 900 bin başvuru beklediklerini söyledi. Demir, adayların işlemlerini son güne bırakmamalarını ve 15 Ocak’a kadar başvurularını tamamlamaları gerektiğini vurguladı.

 

Demir, üniversiteye sınavsız geçeceği için YGS’ye girme zorunluluğu bulunmayan adayların da bu tarihler arasında başvuru işlemlerini yapması gerektiğini hatırlattı. Demir, sınava başvuran adayların, şifreleriyle birkaç kez sisteme girerek bilgilerini kontrol etmesi gerektiğini belirtti.

 

Ali Demir, bazı adayların para yatırdıktan sonra başvurularını tamamladıklarını zannettiklerini ifade ederek, ”Para yatırmak başvuru yapmış anlamına gelmiyor. O nedenle para yatıran adayların, mutlaka başvuru merkezine giderek veya internet üzerinden başvurularını tamamlamaları gerekiyor” dedi.

 

15 Ocak’tan önce kontrol edin

 

Tamamladıktan sonra da mutlaka ara sıra bilgilerini kontrol etmeleri gerekiyor” diye konuştu. Adayların kontrollerini 15 Ocak’tan önce yaparak bir problem çıkması halinde, düzeltme imkanı bulacaklarını belirtti.

 

İstanbul’u 9’a böldük

 

İstanbul’u 9 bölgeye ayırdıklarına işaret eden Demir, böylece adayların sınava girecekleri binalara atamalarında, iyileştirmeler yapılmasını sağladıklarını belirtti. Adayların, böylece evlerine daha yakın yerlerde sınava girebileceklerini söyledi. Demir, İstanbul’da sınava girecek adayların 1. ve 2. tercihlerini bu kent olarak yapmalarını önerdiklerini, şehir dışına göndermek istemediklerini kaydetti.

 

Bir adayın ikametgah ya da okul adresi, birinci tercihini belirliyor. İkinci tercihlerinin de adreslerine yakın yerlerde olmasını isteniyor. Ali Demir, okul adresi ya da ikametgah adresi İstanbul olmayan adayların da burayı tercih etmesini istemediklerini belirtti. Bu yıl ilk kez YGS’de 5, LYS’de ise 8 din kültürü ve ahlak bilgisi sorusunun yer alacağına dikkati çeken Demir, bunun için örnek sorular hazırladıklarını, sınavda da buna benzer soruların bulunacağını belirtti.


Bir önceki yazımız olan 40 Bin Öğretmen Ataması Ne Zaman Yapılacak? başlıklı makalemizde 2012 KPSS sonuçları, 40 bin öğretmen ataması ve milli eğitim bakanlığı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ