ÖSYM’den ‘açık uçlu sınav’ modeli geliyor

ÖSYM’den ‘açık uçlu sınav’ modeli geliyor

ÖSYM yeni sınav modeli

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM radikal değişiklikler üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. ÖSYM sınav sisteminde değişiklikler yapıyor. Yeni sınav sisteminde ucu açık soru uygulaması başlatılacak. Merkez bu konuda son hazırlıkları tamamladı. Yeni değişikliğe göre kitapçıklardaki soruların yüzde 25’ini açık uçlu sorular oluşturacak. Kurum cevapları üç uzmana inceletecek.

ÖSYM sınav uygulamasında yenilikler yapıyor. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, ‘Açık uçlu sınav’ modelini devreye sokacaklarını geçen ay açıklamıştı. Ayrıca bu konuda İngiltere ile yürüttükleri çalışmalarda sona geldiklerini söyledi. Yeni modelin detaylarına netleşmeye başladı.

Puanların ortalaması alınacak

ÖSYM yeni sistemle ezbere dayalı eğitim sistemini ortadan kaldırmayı planlıyor. Bu nedenle açık uçlu sınav modelini geliştirecek. Avustralya ve İngiltere gibi ülkelerde araştırma yapan ÖSYM uzmanları, modeli Türkiye’ye uyarlamak için çalışmalarına devam ediyor. Yeni sınav yılında küçük çaplı sınavlarda bu klasik sorulu sınav modeli denenecek. Soruların yüzde 25’i açık uçlu olacak. Adayların cevap kağıtları isim belirtilmeden üç ayrı uzmana birbirinden habersiz olarak gönderilecek. Uzmanlar bu kağıtları cevaplayarak puan verecek. Puanların ortalaması alınacak.

Uzmanlar Da Takip Edilecek

Birbirlerinden habersiz ucu açık soruları inceleyen uzmanların değerlendirmesinde çok farklı puanlar çıktığında, cevap kağıdı tekrar uzmanlara gönderilerek yeniden değerlendirmeleri istenecek. Böylece ÖSYM aynı zamanda uzmanları da takip altında tutacak.


Bir önceki yazımız olan 40 Bin Öğretmen Ataması Ne Zaman Yapılacak? başlıklı makalemizde 2012 KPSS sonuçları, 40 bin öğretmen ataması ve milli eğitim bakanlığı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ