Özel Öğrenci Yurt Ücretleri Ne Kadar?

Özel Öğrenci Yurt Ücretleri Ne Kadar?

Devlet yurduna yerleşemeyen öğrenciler özel yurtlara yerleşmek zorunda kalıyor. Özel yurtlarda bu rekabet ortamında öğrenci kapmak için birbirleriyle yarışmak zorunda kalıyor. Veliler karar vermeden önce hangi öğrenci yurdu ne kadar ciddi araştırmalar yapmak durumunda kalıyorlar. Özel öğrenci yurt ücretleri 320 lira ile 1.150 lira arasında değişebiliyor. Ancak sıkı pazarlıklar ve peşin ödemelerde öğrencilere yüzde 10’a varan indirim uygulanıyor.

Zorlu bir maratonun ardından üniversiteyi yeni kazananlar için geçtiğimiz pazartesi kayıtlar başladı. Fakat öğrencileri ve velileri bir telaş daha bekliyor. Şanslı öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na başvuru yaparak devlet yurduna kabul edildi. Fakat açıkta kalan öğrenciler barınma sorununu nasıl çözeceklerini düşünüyor. Öğrenci kapma yarışındaki özel yurtlarda ücretler aylık 330 liradan başlayıp yurdun konforuna göre artıyor. Vakıf üniversitelerinde ise 9 aylık yurt ücretleri 3 bin 900 lira ile 12 bin lira arasında değişiyor.

2 hafta içinde % 100’e ulaşan doluluk bekleniyor

YURTKUR’a bağlı genel ücret uygulaması yapılan yurtlarda aylık yatak ücreti 105 lira iken, bu para öğrencilerden 3’er aylık dönemlerde tahsil ediliyor. Ayrıca 175 TL depozito ücreti alınıyor. Özel yurtlarda öğrencilere tek kişilikten 8 kişiliğe kadar çeşitli oda seçenekleri sunuluyor. Bu yurtlarda ücretsiz internet, 7/24 sıcak su gibi pek çok hizmet sunuluyor. İstanbul dışındaki illerde ücretlere kahvaltı ve akşam yemeği de dahil ediliyor. Eski öğrencilerin haziranda kayıt yeniledikleri için yurtlar şimdilik yüzde 50 dolu. Ancak yurt sahipleri önümüzdeki 2 haftada doluluk oranının yüzde 100’ü bulacağını belirtiyor.

Bazı yurtlarda yemek dahil

-İstanbul Çırağan Kız Öğrenci Yurdu: Tek kişilik odalarda aylık barınma ücretleri 1.250 lira iken, 5 kişilik odalarda bu rakam 800 liraya düşüyor.

-Sabancı Üniversitesi: 4 kişilik odalarda 9 aylık kişi başı yurt ücretleri 3 bin 900 lira iken, bu fiyat 2 kişilik odalarda kişi başı 6 bin lira. Yurtlara kayıtta bir defaya mahsus olmak üzere 750 lira depozito alınıyor.

-Koç Üniversitesi: Yurt ücretleri dönemlik 2 bin ile 6 bin lira arasında değişiyor. Odalarda her öğrenci için internet, kablolu TV bağlantısı ve odaya ait telefon mevcut.

-Fatih Üniversitesi: 1.700 lira peşinata ek olarak 8 aylık dönemde aylık ücret 600 lira. Ücrete kahvaltı, akşam yemeği ve kampüs dışındaki yurtlar için servis ücreti dahil.

-İstanbul Şirinevler Kız Öğrenci Yurdu: Tek kişilik odalardan 5 kişilik odalara kadar birçok seçenek mevcut. Oda fiyatları aylık 500 lira ile 1.000 lira arasında değişiyor.

-İstanbul Nazar Kız Öğrenci Yurdu: Tek kişilik odalar 1.100 lira, 5 kişilik odalar ise 600 lira. Fiyata çay kahve ikramı, kahvaltı, spor salonu hizmetleri de dahil.

-İstanbul Bakırköy Kız Öğrenci Yurdu: Tek kişilik oda fiyatları 750 lira iken, 4 kişilik odalarda fiyatları 450 liraya düşüyor.

-İstanbul Kadıköy Moda Kız Öğrenci Yurdu: 1, 2 ve 4 kişilik odalarla hizmet veriyor. Fiyatlar tek kişilik oda için aylık 950 lira, 4 kişilik oda için ise 525 lira.

-İstanbul Vatan Erkek Öğrenci Yurdu: 1, 2 ve 4 kişilik odalarla hizmet veren yurtta fiyatlar aylık 500 ile 1.000 lira arasında değişiyor. Yurtta şehit ve gazi çocuklarına yüzde 5 indirim uygulanıyor.

-İstanbul Taksim Erkek Öğrenci Yurdu: Oda seçenekleri 2 kişilik ile 6 kişilik arasında değişirken, fiyatlar da aylık 375 liradan başlayıp, 675 liraya kadar çıkıyor.

-Ankara Göksu Erkek Öğrenci Yurdu: 1, 2, 4 ve 6 kişilik odalar için fiyatlar aylık 400 ila 800 lira arasında değişiyor. Fiyatlara kahvaltı ve akşam yemeği dahil iken, peşin ödemelerde yüzde 10 indirim var.

-Ankara Özel İdeal Öğrenci Yurtları: Tek kişilikten 6 kişilik odalara çok sayıda seçenek sunan yurtta ücretler 385 lira ile 700 lira arasında. Fiyatlara kahvaltı dahil.

-Ankara Özel Yalçınkaya Kız Öğrenci Yurdu: 1, 2, 4 ve 5 kişilik seçenekleri bulunan yurtta tek kişilik odalar aylık 850 lira iken 5 kişilik odalar 540 lira. Fiyatlara kahvaltı ve akşam yemeği de dahil.

-Ankara Baştüzel Erkek Öğrenci Yurdu: 1, 2 ve 4 kişilik odalarda fiyatlar aylık 500 liradan başlayıp 800 liraya kadar çıkıyor.

-İzmir Sabancı Öğrenci Sitesi: Yurtta 2, 3 ve 4 kişilik oda seçenekleri var. Fiyatlar 665 ile 915 lira arasında değişirken, öğrenciler fitness salonundan ücretsiz yararlanabiliyor.

-İzmir Özel Ulusoy Kız Öğrenci Yurdu: 2, 3, 4 ve 5 kişilik odalarda fiyatlar aylık 550 ile 725 lira arasında değişiyor. Öğretmen çocuklarına yüzde 5 indirim uygulanıyor.

-İzmir Özel Kılıçoğlu Kız Öğrenci Yurdu: 2, 4, 6 ve 8 kişilik odaların fiyatları aylık 600 liradan başlayıp 800 liraya kadar çıkıyor. Peşin ödemelerde yüzde 5 indirim var.

-İzmir Tomak Erkek Öğrenci Yurdu: Sadece 3 kişilik oda seçeneği mevcut olan yurtta aylık kişi başı ücret 400 lira. Yurtta kahvaltı ve akşam yemeği de fiyatlara dahil.

-Eskişehir Erkek Öğrenci Yurdu: 2, 3 ve 7 kişilik oda seçeneklerine sahip olan yurtta fiyatlar aylık 330 lira ile 450 lira arasında değişiyor. Fiyatlara 3 öğün yemek dahil.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ