Özel Okulların Kontenjanları Açıklandı

Özel Okulların Kontenjanları Açıklandı

ozel-okullarin-kontenjanlariBu yıl orta öğretimi bitirmek üzere olan 8. sınıf öğrencilerini, hayatlarının bundan sonrasını şekillendirecek çok önemli bir sınav bekliyor. Bu yıl son kez yapılacağı söylenen öğrenciler Seviye Belirleme Sınavı SBS öğrencilerin lise öğrenimini göreceği okulların belirlenmesinde kullanılıyor. Özel okullara girecek öğrenciler de bu sınava girmek durumundalar. Özel okullar SBS ham puanına göre öğrenci alıyorlar. İşte bu özel okulların kontenjanları açıklandı. Türkiye Özel Okullar Birliği Sınav Yürütme Kurulu, aralarında yabancı okulların da bulunduğu özel okulların kontenjanlarını açıkladı. Çoğu öğrencinin bu ad geçen özel okullarda okumak için can attığı biliniyor. Yabancı dil eğitim seviyesi çok yüksek olan bu okullar sınırlı sayıda öğrenci alıyorlar.

Bu yıl Seviye Belirleme Sınavı (SBS) ham puanlarına göre öğrenci alacak özel okullardan Amerikan Robert Lisesi’nin kontenjanı geçen yıla göre 4 kişi artarken, en fazla kontenjan arttıran okul 20 öğrenci ile Sankt Georg Avusturya’nın lise bölümü oldu.

Notre Dame de Sion Fransız Lisesi’nin kontenjanı da 12 kişi artarak 132’ye çıktı.

Diğer özel okulların kontenjanları

Alman Lisesi 130, Galileo Galilei İtalyan Lisesi 72, İtalyan Lisesi 84, Notre Dame de Sion Fransız Lisesi 132, Saint Benoit Fransız Lisesi 196, Sankt Georg Avusturya Lisesi ve Ticaret Okulu (Ticaret Bölümü) 20, Sankt Georg Avusturya Lisesi ve Ticaret Okulu (Lise Bölümü) 100, Saint Joseph Fransız Lisesi 198, Saint Michel Fransız Lisesi 105, Sainte Pulcherie Fransız Lisesi 96, Üsküdar Amerikan Lisesi Kız ve Erkek bölümlerine 84’er öğrenci alacak.

Amerikan Robert Lisesi’nin kız ve erkek bölümlerine 102’şer olmak üzere toplam 204 öğrenci kaydı yapılacak.

Kontenjan sayısı geçen yıla göre değişmeyen 8 okul bulunuyor. 5 okul ise kontenjanını artırdı. Geçen yıla göre en fazla kontenjan artıran okul Sankt Georg Avusturya’nın lise bölümü oldu. Geçen yıl 80 kontenjana sahip okulun kontenjanı bu yıl 100 oldu. Kontenjanını en fazla artıran ikinci okul ise Notre Dame de Sion Fransız Lisesi. Okulun kontenjanı geçen yıl 120 iken bu yıl 132 oldu. Saint Joseph Fransız Lisesi 6, Sainte Pulcherie Fransız Lisesi ile Amerikan Robert Lisesi de geçen yıla göre öğrenci kontenjanlarını 4 kişi artıran okullar oldu. Buna karşın kontenjanı geçen yıla göre azalan tek okul İtalyan Lisesi oldu. Lisenin kontenjanı geçen yıla göre 4 kişi azaldı ve 84 oldu. İtalyan Lisesinin “satılacak” iddiaları çıkınca öğrencileri ve velileri belirsizlik karşısında tepkilerini dile getirdiler.

2013 Özel Okullar Başvuru Kılavuzu için Tıklayın!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ