Polis Akademisi Giriş Sınavı

Polis Akademisi Giriş Sınavı

Polis Akademisi Giriş Sınavı Devlet memuru olmak isteyenlerin hayallerinde mutlaka polis olmak yer alır. Polislik kadınlar için de erkekler içinde cazip meslekler arasında bulunuyor. Eskiye nazaran daha zor olsa da polis olmak isteyen çok sayıda genç bulunuyor. Polis olabilmek için Polis Akademisi Güvenlik Fakültesi mezunu olmak gerekiyor. Bu yıl Polis Akademisine, 100 öğrenci alınacak

2013-14 eğitim yılı içerisinde Polis Akademisi Güvenlik Fakültesine, 100 erkek öğrenci alınacak. Polis akademilerine girmeyi düşünen adaylar için başvuru şartları açıklandı.

Lisans eğitimine devam etmek isteyen lise mezunları için 2013 LYS puan türlerinin herhangi birinden 340 ham puan almak gerekiyor. Emniyet Teşkilatı ve Türk Silahlı Kuvvetleri şehit, malul çocuklarına polis olmak için bazı ayrıcalıklar uygulanıyor. Bu öğrencilerin herhangi bir puan türünden 306 ve üzerinde puan almaları yeterli olacak.

Polis adaylarında aranan diğer şartlar şöyle: 

-T.C vatandaşı olmak

-Lise ve dengi okullardan mezun olmak

-Evli, boşanmış ve/veya nikahsız yaşıyor olmamak

-Sınavın yapılacağı 1 Ekim tarihinde 22 yaşını doldurmamış olmak (1 Ekim 1992 yılından sonra doğmuş olmak)

-Herhangi bir eğitim kurumundan disiplinsizlik nedeniyle çıkarılmamış olmak

Şehit, muharip ve malül çocukları aranan şartların bulunması halinde 100 kişilik kontenjanın dışında tutularak kabul edilecek.

Geçen yıl yönetmelikte yapılan düzenlemeyle İmam Hatip Lisesi mezunlarının da Polis Akademisi’ne girebilmesinin yolu açıldı. Adaylar için başvuru şekli ve sınav tarihleri, LYS sonuçları açıklandıktan sonra www.pa.edu.tr adresinden ilan edilecek. Polis Akademisi Giriş Şartları, başvuru şartları açıklandığı andan itibaren sitemizden de duyurulacaktır. Sitemizi ve facebook sayfamızı takip ederek anında öğrenebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ