SBS gidiyor yerine ‘yönlendirme sınavı’ geliyor

SBS gidiyor yerine ‘yönlendirme sınavı’ geliyor

Milli Eğitim Bakanlığı, 2013 yılından itibaren Seviye Belirleme Sınavı‘nın yerine yönlendirme sınavı yapacak. MEB, SBS’nın içerik ve biçimini değiştirerek yönlendirme sınavı adı altında uygulayacak. Yeni sistemde liseler arasındakikalite farkını ortadan kaldırılması planlanıyor. Bu sistemde öğrencilerin iyi birliseye yerleşebilmek için sınava çalışmalarına gerek kalmayacak. Ancak SBS benzeri bir sınavlaöğrencinin bilgisi ölçülecek. Tespit sınavının ile birlikte ders notu, öğretmen görüşü, rehberlik yönlendirmesi ve ailelerin görüşü de etken olacak. Böylece, dershaneye olan talebin de azalacağı öngörülüyor.

SBS’nin önümüzdeki yıl son kez yapılacağını Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer‘in açıklamasından aktarmıştık. Şimdi ise yeni sistemin nasıl olacağı merak konusu oldu. MEB’in üzerinde çalıştığı yenisistemde, öğrenciler yine sınava girecek ama bu seçme ve sıralama sınavı değil, sadece öğrencinin durumunu tespit eden bir sınav olacak. Yeni sistemde öğrenciler ilkokul ilk 4 kademesinden sonra yetenekleri doğrultusunda yönlendirilecek.

Lise eğitiminde okul çeşitliliği yerine program çeşitliliği esas olacak. Böylece sınavlarda eleme, sıralama ve yerleştirme amacı olmadan programlardaki kazanımlarınölçülmesi ve değerlendirilmesi amaçlanacak. Genel liseler tamamen kaldırılıp Anadolu Lisesi ya da mesleki ve teknik liseye dönüştürülmesiyle birlikte SBS kaldırılacak. Şu anda genel liseler, Anadolu, fen,sosyal bilimler, Anadolu öğretmen, güzel sanatlar ve spor liseleri eğitimi veriyor. Önümüzdeki öğretim yılı sonunda fen-sosyal bilimler lisesi, Anadolu lisesi ya da meslekî veteknik liseye dönüşecek. Bu çalışma tamamlandığında hem tür bazında azalma hem de türlerin programları bazında bazı değişiklikler yapılacak. Böylece okul türleri arasında programlardan kaynaklanan kalite farkları ortadan kalkacak. Bu nedenle de ortaokullardan liselere geçişte seçme ve sıralamaya dayalı merkezi sınavlara ihtiyaç kalmayacak. Bunun yerine eğitim sisteminin kalitesini ölçen sınavlar yapılacak.

Bakanlık yetkilileri, SBS’nin seçme esasına dayalı bir sınav halinden çıkartılacağını belirterek şunları kaydetti: “Sınavlar seçme değil, öğrencinin durumunu tespit için olacak. Çocuklarımızın öngörülen kazanımlarını görmek için seviye tespit sınavları, olgunlaşma sınavları olabilir. Sınavın tarzını değiştirerek çocukları dershanelere gitmekten alıkoyacağız.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ