SBS Yerine Yeni sınav sistemi ‘BDS’ Geliyor

SBS Yerine Yeni sınav sistemi ‘BDS’ Geliyor

Seviye Belirleme Sınavı SBS bu yıl son kez yapılacak. Peki SBS yerine nasıl bir sınav gelecek? Yeni sınav hakkında çalışmalar ne aşamada? Öğrencilerin, öğretmenlerin ve ailelerin merakla beklediği yeni sınavla ilgili ayrıntılar belli olmaya başladı. Yeni sınav sistemi ile ilgili çalışmalar tamamlanmak üzere. Milli Eğitim Bakanlığı aylardır öncelikle SBS olmak üzere sınavları ve bu sınavların yerine getirilmesi planlanan sistemler üçerinde çalışıyor. SBS Yerine Yeni sınav sistemi 'BDS' Geliyor

Çalışmaları yürütmek üzere bir komisyon kuruldu. Dünyanın diğer ülkelerindeki sınav sistemlerini inceleyip rapor hazırlayan komisyon, raporda bütün gelişmiş ülkelerde öğrencilerin bir üst okula ve üniversitelere sınav ve sınavlarla girildiğini belirttiler.

Çalışmalara göre 2013’ten itibaren ilkokul 4. sınıftan 12. sınıfın sonuna kadar öğrenciler, her mart ayı sonunda sınava tabi tutulacak. Okullarda, her sınıfta yapılacak sınavlarda, öğrenciler ana derslerden sınava alınacak.

Öğrencilere kesinlikle sınav sonuçları verilmeyecek ve sadece okul yönetimi ile öğretmenle paylaşılacak. Sınav soruları sadece o yılın müfredatından çoktan seçmeli test usulü olacak. Böylece öğrencinin o yılın müfredatında başarısı ölçülerek öğrenme düzeyi ölçülecek.

Peki bu sınavların sonuçları ne işe yarayacak? Sınavların sonuçları öğrencilerin öğrenme düzeyini ve kazanımlarını ölçecek. Ama bir adım sonrasında ise SBS’nin kaldırılıp 4. 5. 6. 7. ve 8. sınıf sonu sınavları ile okul başarı notunun hesaplanması ve liselere bu puanla girilmesi ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Aynı şekilde, bu sınavların sonuçlarının YGS yerine de kullanılması da planlanıyor.

BDS’ler Tek Amaçlı Olmalı

Ülkemizde gelecek yıl başlayacak olan Başarı Değerlendirme Sınavları yani ‘BDS’ler her yıl mart ayı sonunda 13 milyon öğrenciye okulda uygulanacak. Yani öğrenciler sınav için başka bir yere gitmeyecekler. Sonuçları sadece okul yönetimi ve öğretmeni değerlendirmede kullanılacak. Sınav soruları çoktan seçmeli olacak. Bu sınavların TÜBİTAK düzenleyecek. Hatta soruların bile hazır olduğu söyleniyor.

İlk bakışta sınavların arttığı düşünülüyor. Ama önemli olan sınavın sayısı değil Çünkü öğrencilerin hayatında sınavlar hep olacaktır zaten olmalıdır da. Önemli olan bu sınavların iyi değerlendirilmesidir. Yapılan bir sınav hem başarı ölçüyor, hem okulu ölçüyor, hem yerleştirme yapıyor. Bu durum yanlış değerlendirmelere neden oluyordu. Çünkü seçme ve yerleştirme sınavları ile başarı sınavları hem uygulama hem de hazırlama açısından aynı işlevi göremez. Bu nedenle sınavları her yıl yapmanızda sakınca yok ama sınavların tek işe yaraması şart. SBS’de de aynı şeyi amaçlanmış olmasına rağmen çok daha farklı sonuçlar elde edilmişti.

Eğitimciler verimli bir eğitim sistemine ulaşmak için hayata geçirilmesi planlanan BDS’nin daha yararlı olacağını düşünüyorlar. Milli Eğitim Bakanlığından yapılacak BDS ile ilgili açıklamaları takip etmeye devam ediyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ