SBS’de Din Dersinden muaf Olanlara Puan Şoku

SBS’de Din Dersinden muaf Olanlara Puan Şoku

SBS Yerine Yeni sınav sistemi 'BDS' GeliyorLiselere geçişte yeni model olan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi’nin (TEOG) ilk dönem sonuçları uzun aradan sonra dün açıklandı. SBS’nin yerine getirilen 6 dersten 12 sınav yapılmasını öngören sistemin ilk sınav sonuçlarına göre Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden muaf gayrimüslim öğrenciler puan şoku yaşadı. Çünkü e-okul sistemine ‘G‘ yani “Sınava girmedi” diye kodlanıp sıfır almış gibi işlem gördükleri için 33.34 oranında puan kaybı yaşadılar.

Bugün Habertürk’te yer alan habere göre SBS yerine liselere geçiş için getirilen TEOG, daha ilk sınavlarında hatalarla gündeme geldi. Sınavda beş sorunun iptal edileceği ile ilgili haberler de çıkmıştı. 6 dersten her dönem birer tane olmak üzere yılda toplam 12 sınav yapılmasını öngören sistemin ilk 6 sınavı, geçen yıl 28-29 Kasım’da gerçekleştirilen sınavların sonuçları dün açıklandı. Sonuçlara göre azınlık okullarında okuyan öğrenciler, merkezi sistemle yapılan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin sınavından muaf olmalarına rağmen sınavlara “girmemiş” kayıt edildiğinden hepsi “sıfır” almış olarak notları hesaplandı. Azınlık öğrencileri diğer öğrencilerle birlikte Matematik, Türkçe, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Fen ve Teknoloji ile Yabancı Dil dersleri sınavlarına girdi. Sadece muaf oldukları Din dersine katılmadı. Azınlık öğrencilerinin ilk din sınavı kendi dinlerinde yine okullarında gerçekleştirildi.

SIFIR VERİP 3’E BÖLÜNCE

Din dersinden muaf öğrencileri e-okul sistemine “Sınava girmedi” diye ‘G’ koduyla işleyerek mağdur olmalarına neden oldu. Öğretmenler dün e-okul sistemine girişte problemler yaşadı. Bu nedenle de 2 sınavdan yalnızca birini e-okul sistemine girebildi, diğer sınavı MEB sistemi izin vermediği için kabul ederek sıfır almış gibi işlem yaptı. 2 yazılı 1 de sözlü notunun bölünmesiyle oluşan not hesaplamasında onların bir sınavı “0” olarak kabul edildi, notların toplamı 2’ye değil, 3’e bölündü.

Avcı İnceliyor

Bu durum gayrimüslüm bir öğrencinin itirazı ile ortaya çıktı. Feriköy’deki bir Ermeni Ortaokulu’nda tüm testleri doğru yapan ve kendi okulunda gördüğü din dersinin sınavlarından da 90 puan alan derece adayı bir öğrenci, 30 puan kaybı olduğunu fark etti. Öğrencinin sınavlardan 180 olan notu 2 yerine 3’e bölünmüş, 90 olan ortalaması 60’lara inmişti. Liselere geçişt merkezi sınavlarla birlikte tüm derslerin notları da dikkate alınacağından bu öğrenci en gözde liselere giremeyecek. Öğrencinin itirazıyla tüm öğrenciler incelendiğinde hata ortaya çıktı. 100 tam puan alanlarda düşüş 33.34 puana kadar çıktı. Ermeni cemaati’ne bağlı okullar, MEB’e “acil” koduyla itiraz etti. MEB’de itirazlar üzerine inceleme başlatırken, Bakan Nabi Avcı’nın hatanın düzeltilmesi için talimat verdi.

Puanlar Nasıl Hesaplanıyor?

Yeni sisteme göre her dönem 2 yazılısı olan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük derslerinin ilk sınavları, her dönem 3 yazılısı olan Türkçe, Matematik, Yabancı Dil ile Fen ve Teknoloji dersinin ikinci sınavları MEB tarafından merkezi olarak yapılıyor. Bu derslerin diğer sınavları ise öğrencilerin öğretmenlerince okullarında gerçekleştiriliyor. Bu arada öğretmenler performans ve derslere devamlarını dikkate alarak öğrencilere Performans Belirlemeye Yönelik Çalışmalar (PBYÇ) başlığı altında not veriyor. Bu notların toplamı ile öğrencilerin sınavlarda aldığı notlar toplanıyor ve kaç sınav yapıldıysa, PBYÇ’de dikkate alınıp bölünerek not ortalaması bulunuyor. Örneğin Din ve İnkılap Tarihi’nin 2 sınavı ve PBYÇ toplanıp 3’e, Türkçe, Matematik, Yabancı Dil ve Fen not ortalaması da 3 sınav ile PBYÇ toplanıp 4’e bölünüyor. İşte din dersinden muaf olan öğrencilerdeki hata bu hesaplamadan kaynaklandı. Onların birinci yazılıları 0 kabul edildi ve not toplamı 3’e bölünerek, not ortalamaları bulundu. Oysa onların not ortalamalarında okullarda yapılan 2 sınav ve PBYÇ toplanıp 3’e bölünmeliydi.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ