TEOG Sınavlarına İtiraz İçin Son Gün

TEOG Sınavlarına İtiraz İçin Son Gün

2014-teog-ortak-sinav-sonuclari-1TEOG Sınav Sonuçlarına Nasıl İtiraz Edilir?

Liselere geçişte SBS kaldırılarak yerine getirilen Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavı sonuçları açıklandı. Bu yıl ilk gerçekleşen TEOG Sınavlarının sonuçları 20.01.2014 Pazartesi günü açıklanmıştı. Ancak sınav sonuçlarına ilişkin pek çok şikayet gelmeye devam ediyor.

TEOG sınav sonuçları açıklanınca ilk şikayetler Din dersinden muaf olan gayrimüslüm öğrencilerden gelmişti. Gayrimüslim öğrenciler, liselere geçiş için getirilen sınavda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi sınavına muaf olduklarından katılmamıştı. Ancak sonuçlar açıklandığında bu öğrencilerin sınavlara “girmemiş” göründüğü için sıfır almış gibi işlem yapıldığı ortaya çıkmıştı. Yapılan itirazlar üzerine müsteşar Tekin hatanın düzeltildiğini söyledi.

Sonuçların açıklanması ile beraber birçok öğrenci ve veli, beklemedikleri sonuçlar için itiraz haklarını kullanmak istediler. Sınav sonuçlarına resmi yollardan itiraz için bugün son gün.

Bunun için kılavuzda yer alan, Ortak Sınavlara İtiraz maddesinde yer alan prosedüre göre işlem yapmak gerekiyor. Bu kapsamda velilerin öncelikle bankaya 10 TL sınava itiraz ücreti yatırmaları gerekmektedir. Üstelik her ders için ayrı ücret alınacaktır. Ardından dilekçe ile banka dekontunu bakanlığa göndermeleri gerekmektedir. Yapılan itiraz sonucu haklı çıkan öğrencilere bu ücretler iade ediliyor. Ancak yine de MEB’in itirazları ücret alarak değerlendirilmesi kuralını değiştirmesi gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ