Tezsiz Yüksek Lisansta ALES Şartı Kalktı!

Tezsiz Yüksek Lisansta ALES Şartı Kalktı!

Tezsiz yüksek lisansYeni alınan kararla tezsiz yüksek lisans yapan öğrencilerin Yüksek Lisans Sınavına girme zorunluluğu kaldırıldı. Üniversiteler Arası Kurul, tezsiz yüksek lisansta ALES’in kaldırılmasına karar verdi.

Yeni yapılan yönetmelik değişikliğine göre tezsiz yüksek lisans hayat boyu öğrenim kapsamına alındı. Bundan böyle herkes ALES‘e girmeden tezsiz yüksek lisans yapabilecek.

Lisansüstü eğitim ve öğretim yönetmeliğinde değişiklik yapıldı.

Yönetmelik değişikliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, daha önce 4 yarıyıl olan tezli yüksek lisans tamamlama süresi 3 yıla çıkarıldı.

Üniversite senatolarının yetkileri de arttırıldı. Daha kısa sürede eğitimini tamamlamak isteyen öğrenciler için üniversite senatolarına düzenleme yapma yetkisi verildi.

Düzenlemeyle, tezsiz yüksek lisans eğitiminde ALES şartı kaldırıldı. Üniversite senatoları başvuruların nasıl kabul edileceği konularında da yetkilendirildi.

Tezsiz yüksek lisans yapanlar, daha sonra gerekli şartları yerine getirmeleri halinde tezli yüksek lisans programına da geçiş yapabilecek.


Bir önceki yazımız olan 40 Bin Öğretmen Ataması Ne Zaman Yapılacak? başlıklı makalemizde 2012 KPSS sonuçları, 40 bin öğretmen ataması ve milli eğitim bakanlığı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ