Türk Kızılay’ı da üniversite kuracak

Türk Kızılay’ı da üniversite kuracak

Türk Kızılay'ı da üniversite kuracak145 yıllık köklü kuruluş olan TÜRK Kızılayı ülkemizin medar-ı iftiharı olan kurumlarımızdan birisidir. Savaşta ve barışta insanlara yardım etme amacıyla kırılan Kızılay ülkemizde kan ihtiyacını karşılamak üzere de yeri doldurulamaz hizmetler vermektedir.

TÜRK Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Kızılay vakfının açılacağını duyurdu. Bu vakfın ilk olarak Kızılay Üniversitesi’ni kurmak için çalışmalara başlayacağını söyledi.

Türk Kızılayı Derneği Kayseri Şubesi’nin düzenlediği ’Kan Bağışçıları Ödül Töreni’ne Genel Başkan Ahmet Lütfi Akar ve diğer üst düzey görevliler kan bağışçıları ve davetliler katıldı. Genel Başkan Ahmet Lütfi Akar, 145’inci kuruluş yılını kutladıkları derneğin Türkiye’nin en büyük örgütü ve sivil toplum kuruluşu olduğunu söyledi. Akar, yeni yönetim kurulu kurmak için çalışmalarının sürdüğünü, Kızılay Üniversitesi’ni kurmayı planladıklarını söyledi. Bu talimatın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından verildiğini, bu nedenle en kısa sürede üniversitenin kurulacağını belirterek, şöyle dedi:

Akar “Yönetim kurulumuzun çalışmaları neticesinde Türk Kızılayı şimdiye kadar tesis edilmemiş olan Kızılay Üniversitesi’ni kurma kararı aldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talebiyle ağırlıklı olarak, tıp içerikli bir üniversitenin kuruluşu için vakfın kurulması çalışmalarına da başlandı. Bu üniversiteyle tarihe ismimizi yazdıracağız. Türk Kızılayı sadece depreme uğrayanlara ihtiyaçlarını karşılayan değil, en kutsalı hizmet olan eğitim konusunda da hizmete başlayacaktır. Halihazırda vakıf üniversitesi kurmanın çeşitli kısıtlamalarla engellendiği dönemde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Kızılay için bu kısıtlamayı kaldırdığını açıkladı.”

Derneğin olası İstanbul Depremi için de çalışmalar yaptığını kaydeden Ahmet Lütfi Akar, “Afyon’da Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde kurulan maden suyu işletmemizin yanı sıra Erzincan’ın meşhur ’Ekşi Suyu’nu da temelini attığımız 50 milyon liralık bir fabrikada çıkarıp Türk Kızılayı markasıyla üretime başlayacaktır. Kırklareli’nde lojistik üs kurulması çalışmalarımız devam ediyor. Dev lojistik tesisin 70 dönüm arazi içerisinde 11 bin metrekare kapalı alanı bulunuyor. Önümüzdeki aylar içerisinde hizmete açılacak tesiste birçok kişiye isdihdam sağlayacak. İstanbul depremine müdahale edebilecek Trakyanın ortasında bir tesisimizde açılacak. Şu anda Kızılay’ın 100 bin çadır stoğu bulunuyor. Toplantı sonunda Türk Kızılayı’nın sürekli kan bağışçıları arasından 45 bağış yapan 5 kişiye plaket, 35 bağış yapan 5 kişiye altın, 25 bağış yapan 27 kişiye gümüş, 10 bağış yapan 220 kişiye ise bronz madalyaları dağıtıldı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ