Türkiye’nin en girişimci 50 üniversitesi

Türkiye’nin en girişimci 50 üniversitesi

bilim_agaciTürkiye’de eğitim veren üniversiteleri değişik kriterlere göre değerlendiren araştırmalar yapılıyor. Son yapılan bir araştırmayla ülkemizdeki üniversiteler girişimcilik ve yenilikçilik alanında değerlendirildi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, bu alanda ilk 50’ye giren üniversiteleri açıkladı.

Nihat Ergün, bu sene Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin 86 puanla girişimcilik ve yenilikçilik alanında birinci olduğunu bildirdi.

Üniversite tercihlerinin başladığı şu günlerde bu sıralamanın öğrencilerin seçimlerinde etkili olacağını düşünüyoruz.  Üniversite adayları Türkiye sıralamasında dereceye giren üniversitede eğitimlerini devam ettirmek isteyebilirler.

Türkiye Bilimsel ve Teknoloji Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından gerçekleştirilen araştırma sonuçları yayımlandı. Üniversitelerin girişimcilik ve yenilikçilik performanslarına göre değerlendirildiği “Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi” yayınlandı.

Ergün, üniversitelerin ekonomik hayata katkılarının artmasını istediklerini belirterek geçen sene bu listeyi üniversite tercihlerinden sonra açıkladıklarını belirtti. Ancak adayların üniversite tercihlerinde yardımcı olmak adına bu yıl için üniversite tercihlerinden önce açıkladıklarını söyledi.

Bakan ülkemizde girişimcilik ve yenilikçilik kriterlerinin dikkate alınmasını istediklerine dikkati çekerek, dünyada kurulan başarılı firmaların ya yeni üniversite mezunu ya da halen üniversitede okuyan kişiler tarafından kurulduğunu belirterek, Türkiye’nin büyük genç ve dinamik bir nüfusa sahip olduğunu için bu durumu fırsata çevirmek gerektiğinin altını çizdi.

Ergün, “Bizim istediğimiz iş kuran, yenilikçi dinamik gençler yetiştirmek” dedi.

Ergün, “teknogirişim sermaye desteğinden 3 yıl içerisinde bin 134 kişinin yararlandı. Üniversite ve sanayi ikilisini birbirinden ayrılmaz parçalardır. Geçen yıl 10 üniversiteyi teknoloji transfer ofisi kurma yönünde teşvik verildi. Bu yılda ikinci 10 üniversitenin teknoloji transfer ofislerine destek verilecek” dedi.

ODTÜ en girişimci ve yenilikçi üniversite 

Bakan Ergün, Tübitak değerlendirmesinde Girişimci ve Yenilikçi Üniversite endeksinin 23 ayrı göstergeye göre sıralandığını belirtti. Değerlendirmede üniversitelerin bilimsel ve teknolojik araştırma yetkinliği, patent ve lisans sayıları, yenilikçilik ve girişimcilik kültürleri, ekonomik katkı ve ticarileşme gibi temel özellikleri değerlendirildi.

Değerlendirmeye öğretim üyesi sayısı 50’nin altına olan üniversiteler alınmadı. Bu sene 136 üniversite arasından ilk 50 üniversite sıralamaya girdi.

Bu sıralama tabi ki en başarılı üniversiteleri göstermiyor. Bu endeks üniversitelerin eğitim kalitesini değil, girişimcilik ve yenilikçiliğini değerlendiriyor.

Ergün, “Bu seneki endeks sonuçlarına göre ilk 10’a yeni bir üniversite girdi. Geçen sene ilk 20’de olmayan 3 üniversite ilk 20’ye girdi. Geçen sene ilk 50’de olmayan 8 üniversitenin de ilk 50’ye girdi” diye konuştu.

Bu yıl birinci üniversitenin değiştiğini dile getiren Ergün, “Bu sene 86 puanla Orta Doğu Teknik Üniversitesi girişimcilik ve yenilikçilik konusunda birinci oldu” dedi. 85,8 puan ile Sabancı Üniversitesi’nin ikinci, 82,7 puanla İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi’nin üçüncü ve 76,3 puanla Boğaziçi Üniversitesi’nin dördüncü olduğunu bildirdi. Özyeğin Üniversitesi’nin ise geçen sene dördüncü sırada olduğunu hatırlatan Ergün, bu sene yedinci sıraya gerilediğini, hem yerini hem de puanını kaybettiğini belirtti.

Ergün, bazı üniversitelerin sıralamasını çok yukarı çıkardıklarını ifade ederek, Anadolu Üniversitesi’nin 21 puan birden yükseldiğini, 37. sıradan 16. sıraya yükseldiğini dile getirdi.

– Sıralamada ilk 50 üniversite 

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Özyeğin Üniversitesi, Koç Üniversitesi, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Ege Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Çankaya Üniversitesi, Atılım Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Mersin Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Düzce Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Fırat Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Niğde Üniversitesi, Fatih Üniversitesi, Melikşah Üniversitesi, Okan Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Işık Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi, Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, İstanbul Şehir Üniversitesi.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ