‘Ulusal Öğretmen Stratejisi’ ile neler değişecek?

‘Ulusal Öğretmen Stratejisi’ ile neler değişecek?

Milli Eğitim Bakanlığının yeni hayata geçirmeyi planladığı “Ulusal Öğretmen Stratejisi”ne göre, öğretmenlerin hayatında neler değişecek? Yeni uygulamaya geçecek olan sisteme göre öğretmenler için sınav yolu açılıyor. Yeni sisteme göre öğretmenler, performanslarının yanı sıra, sınavdan aldıkları puana göre terfi edebilecek.

Milli Eğitim BakanlığıUlusal Öğretmen Stratejisi” ile öğretmenlik mesleğinde kariyer planlama sistemini geliştirme çabaları içinde. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ve ekibinin onayladığı Ulusal Öğretmen Stratejisi, Bakanlar Kurulu’nun onayından sonra uygulanmaya başlanacak. Yeni sisteme göre tüm öğretmenler, aynı basamaktan mesleğe başlayacaklar. Ancak basamak atlamak için sınava girecekler. Sınavdan aldıkları puanla beraber performansları ve akademik başarıları da değerlendirilerek terfi edecekler. Öğretmenlerin ücretleri, sorumlulukları, statüleri, kariyerleri ve hakları başarı oranına göre artacak. Statüsü yükseltilmiş öğretmenler, belli bir zaman aralığıyla sınava tabi tutularak, bulunduğu statüyü koruması için bu sınavdan geçerli not alması gerekecek. Geçerli not almadığı takdirde öğretmenin bulunduğu statü, performansına ve sınav notuna göre bir alt konuma düşürülecek. Statüsü yükseltilmiş öğretmene, mesleği ile ilgili bazı konularda öncelik hakkı tanınacak. Bakanlık, bu sistemle hem öğretmeni geliştirmeyi, hem de eğitimdeki kaliteyi artırmayı hedefliyor.

Maaşı Artacak

Kariyerinde ilerleyen öğretmenler eğitimin merkezinde görev alacak. Başöğretmen olduklarında maaşı artacak, haftalık çalışma süresinin yarısında öğrencilere eğitim verirken diğer yarısında ise yeni öğretmen olanlara hizmet içi eğitim vererek tecrübelerini aktaracak. AB ülkelerinde öğretmenler, üç yılda bir sınava tabi tutuluyor. Sınavlarda başarısız olan öğretmen bir yıl kütüphanelerde görevlendiriliyor. Bir yıl sonra yapılan sınavda başarılı olursa öğretmenlik görevi devam ediyor.

Öğretmenlere Performans Sistemi Getirilmeli

Ulusal Öğretmen Stratejisi ile ilgili Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da, fikirlerini beyan etti. Öğretmenlere performans sisteminin getirilmesi gerektiğini ifade ederek, “Sağlıktaki başarının en önemli sebebi doktorlara performans sistemi getirmemizdir. Eğitimde de performans sistemini getirerek çok çalışmayan, ya da fazla çaba göstermeyen öğretmenlerimizle, gayretli öğretmenlerimizin arasında fark olsun” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ