Üniversite kayıtları yarın son!

Üniversite kayıtları yarın son!

Üniversitelere kayıtları yarın son!Üniversiteye yerleşen adayların kayıt işlemleri 2-6 Eylül arasında yapılıyor. Öğrencilere kayıt için ayrılan süre yarın sona bitiyor.

Kayıtlarda yarın, son gün

Üniversitelerin deki kayıt tarihleri her program için farklı olarak belirleniyor. Bu nedenle adayların sınav sonuç belgesinde yazan tarihte kayıt yaptırmaları gerekiyor. Belirtilen tarihte kayıt yaptırmayanlar, bu haklarını kaybedecek. Kayıt tarihleri kesinlikle uzatılmayacak.

Üniversiteyi kazanan adayların, ”Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi, aday ek puandan yararlanarak ya da sınavsız geçişle yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmi belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılı oluyor), 4,5 x 6 santimetre boyutunda 12 fotoğraf, katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesiyle ilgili belge, kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri” ile ilgili üniversitelere başvurmaları gerekiyor.

Anadolu Üniversitesi merkezi açık öğretim programlarını kazanan adaylar iki aşamalı kayıt olabiliyorlar. Öncelikle internetten işlemlerini yapan adayların daha sonra açık öğretim müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor. Kayıt işlemleri ve kayıt tarihi için ise Anadolu Üniversitesi Rektörlüğüne başvurmaları isteniyor.

Askerlik sorunu

Üniversiteye yerleşen yükümlülerin askerlik durumları, üniversiteler tarafından ”http://kamu.turkiye.gov.tr’‘ internet adresinde görülebilecek.

Adayların, askerlik şubelerine başvurarak askerlikle ilgili sorunlarını halletmeleri gerekiyor. Kredi konusunda ayrıntılı bilgi için de üniversite rektörlüklerine veya Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna başvurmaları gerekiyor.

Kayıt için uyarılar

Adayların şahsen üniversiteye başvurarak kayıt yaptırmaları gerekiyor. Kayıt için istenen belgelerin onaysız sureti veya fotokopisi kabul edilmiyor. Ancak aslının getirilmesi suretiyle üniversite tarafından onaylı örneği kabul edilecek. Postayla kayıt yapılmayacak.

Belgelerin eksik olması halinde kayıt yapılmayacak. Belirtilen tarihler arasında kaydını yaptırmayan aday herhangi bir hak iddia edemeyecek.

Yükseköğretim kurumları, kayıt yaptıracak adaylardan sağlık kurulu raporu isteyebilecek. Üniversiteler, gerçeğe aykırı beyanda bulunarak kayıt yaptıran adaylar hakkında gerekli yasal işlemleri yapmaya yetkili olacak. Kayıt tarihleri kesinlikle uzatılmayacak.


Bir önceki yazımız olan 40 Bin Öğretmen Ataması Ne Zaman Yapılacak? başlıklı makalemizde 2012 KPSS sonuçları, 40 bin öğretmen ataması ve milli eğitim bakanlığı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ