Üniversite Kontenjanları Ne Kadar Arttı?

Üniversite Kontenjanları Ne Kadar Arttı?

üniversiteÜniversite sınav heyecanları daha bitmeyen öğrencilere bugün sevindiren bir haber geldi. Yükseköğretim Kurulu YÖK,  851 bin üniversite adayı için 896 bin kontenjan ayırdığını açıkladı.

Yarın yapılacak Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) öncesi adayları motive edici bir müjde geldi. YÖK kontenjanları arttırdığını açıkladı. Bu yıl bir ilk gerçekleştirilerek üniversitelerdeki kontenjan sayısı, başvuran aday sayısını geçti. YÖK Başkanvekili Prof. Dr. Şaban Çalış, yıllarca 1 milyon aday 100 bin kontenjan için yarıştı. Ancak bu yıl Türkiye’de ilk kez kontenjanlar bu kadar arttırıldığını hatırlatarak adaylara, “Sakin olun herkese yetecek kontenjan var” dedi. Çalış, “2013 yılı için devlet, vakıf, KKTC üniversiteleri ve tercih listesine giren diğer ülke üniversitelerinin kontenjanları 785 bin 592. Açıköğretim ve uzaktan eğitim ile birlikte 896 bin 727 kontenjan var. Yani ilk kez sınava giren herkesin bir yükseköğretim programına yerleşme şansı var” dedi. Bu yıl LYS’ye başvuran aday sayısı 851 bin 131 olarak açıklandı.

42 Bin kontenjan arttı

YÖK bu yıl rekor sayıda kontenjan açıkladı. Lisans ve önlisans için 42 bin yeni kontenjan açarak kontenjan sayısını 785 bin 592’ye çıkardı. Hatta kontenjan sayısı, Açıköğretim ve uzaktan öğretim ile birlikte sınava başvuranların sayısını geçti. Ayrıca YÖK, bu yıl eğitim ve fen-edebiyat fakültelerinin kontenjanlarını düşürdü.


Bir önceki yazımız olan 40 Bin Öğretmen Ataması Ne Zaman Yapılacak? başlıklı makalemizde 2012 KPSS sonuçları, 40 bin öğretmen ataması ve milli eğitim bakanlığı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ