Üniversite mezunlarına kredi ödemesi müjdesi

Üniversite mezunlarına kredi ödemesi müjdesi


Üniversite Mezunlarına Kredi ödemesi MüjdesiÜniversite öğrencileri eğitimleri esnasında aldığı katkı kredilerini, eğitimleri bittiğinde geri ödemeleri gerekiyor. Ancak üniversite bittikten 2 yıl sonra ödemeleri gereken krediyi işsizlik gibi nedenlerle ödeyemeyenler de haciz şoku yaşıyor. Hükümet bu konuya bir çözüm getirme hazırlığında.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, üniversiteyi bitirdikten sonra 2 yıl iş bulamadığı için kredisini geri ödemeye başlayamayanların, dilekçe ile 1 yıl daha uzatma talep ettiklerinde kredi ödemeleri ötelenecek. Hatta bu uzatma istemleri 10 yıla kadar da karşılanacak.

Avcı, TBMM Genel Kurulu‘nda, beş yeni vakıf üniversitesi kurulması ve bir vakıf üniversitesinin adının değiştirilmesine ilişkin tasarının 2. maddesi üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Avcı, Sınav geçmiş dönemlerde de sınav sisteminde yapıldığını belirterek, “Çünkü eğitim dinamik bir süreç. Pek çok düzeltilmesi gereken konular var. Hem eleştirip hem de ‘bir şeyi değiştirmeyin’ derseniz, bu mümkün değil. Haklı olan eleştirileri dikkate alacağız, bizim de değerlendirmelerimiz var. Yapılan çalışmalar doğrultusunda revizyonlar var. Bu işin mahiyeti böyle. Eğitim sistemi dinamik olduğu için değişiklik yapmak zorundayız” dedi.

Bakan Avcı, SBS ile ilgili de değerlendirmeler yaptı. SBS’ye müracaat ettiği halde giremeyen, belge alamamış öğrenciler ile ilgili endişelerini dile getirerek, “132 bin 409 kişi SBS için bu sene başvuru yapamamış. Bunlardan 74 kişi yanlış hesaba para yatırmak gibi nedenlerle itiraz ettiği için, bunların başvurusu kabul edilmiş. Ama 4-22 Mart tarihleri arasında para yatırıp başvuru yapmayanlar, il ve ilçe müdürlüğüne bugün bile başvuru yaptıkları takdirde onlar için yedek sınıf açılıyor, bu kapsamda 133 kişi başvurdu ve onların başvurular kabul edildi” diye konuştu.

Nabi Avcı, katkı kredileri hakkında da beklenen müjdeyi yineledi. Üniversite bittikten 2 yıl sonra ödenmeye başlandığı bilgisinin yanlış olduğunu belirterek, “2 yıl iş bulamadığı için kredisini geri ödemeye başlayamayanlar, 2 yılın sonunda bir dilekçe vererek 1 yıl daha uzatma isteyebiliyor. Uzatma talepleri, 10 yıla kadar karşılanıyor. Yani her yıl iş bulamadıysa 10 yıla kadar erteleyebiliyor. Geri ödeme konusunda böylece kolaylık sağlanmış oluyor” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ