Üniversitelerde Değişiklik! Hangi Fakülte Kaç Yıl Olacak?

Üniversitelerde Değişiklik! Hangi Fakülte Kaç Yıl Olacak?

hangi-universite-kac-yil-olacakYüksek Öğretim Kurumu üniversitelerin eğitim süreleri üzerinde değişikliğe gitti. Yeni düzenlemeyle bazı 4 yıllık üniversiteler iki yıllığa düşürülürken bazıları da 6 seneye çıkartılacak.

YÖK yeni düzenlemem kapsamında taslağa ek madde ilave etti. Yapılması planlanan değişiklik kapsamında 4 yıl okutulan işletme, turizm ve otelcilik ile bankacılık gibi bölümlerin 2 seneye indirilmesi, mühendislik ve eczacılık bölümlerinin 5, mimarlık ve diş hekimliği bölümlerinin ise 6 yıla çıkarılması kararlaştırıldı.

Fakültelerde Değişiklik

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), eğitim sürelerinde değişiklik yapılması talebini YÖK Yasa Taslağı’na eklediği bir madde ile belirtti. Milliyet’in haberine göre; bu kapsamda mevcut sistemde çoğu üniversitede lisans bölümü oldukları için 4 yıl okutulan işletme, turizm ve otelcilik, bankacılık, sigortacılık gibi bölümlerin 2 seneye; hukuk, coğrafya, sosyoloji, tarih, psikoloji gibi bölümlerin ise 3 seneye indirilmesi planlanıyor. Değişiklik yasalaşırsa, mühendislik ve eczacılıkta eğitim süresinin 5, mimarlık ve diş hekimliğinde ise 6 yıla çıkarılması gündeme gelecek.

Taslağa Eklendi

YÖK Yasa Taslağı’nda üniversitelerde okutulan bölümlerin eğitim sürelerinde değişiklik yapılması isteği Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın, görüş ve önerilerini içeren bir önyazı ile Başbakanlığa gönderildi. Avcı; Türkiye’de tıp fakülteleri hariç bütün lisans programlarının 4 yıl eğitimi kapsadığını, eğitim sürelerinde bölümde okutulan derslerin ağırlığı göz önünde bulundurularak yeniden planlama yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Mevcut Sistemde İkiye Ayrılıyor

Ülkemizde uygulanan sistemde, programlar lisans ya da ön lisans programları olarak ikiye ayrılıyor. Lisans programları 1 yıl yabancı dil hazırlık eğitiminin ardından 4 yıl alan eğitimini içerirken, ön lisans programları 1 yıl hazırlık eğitiminin ardından 2 yıl alan eğitimi programını kapsıyor. Bir istisna olarak tıp fakültelerinde ise öğrencilere 6 yıl boyunca eğitim veriliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ