Üniversitelere Sınavsız Geçiş Yapılacak Bölümler

Lise öğrencilerinin bazılarına sınavsız üniversiteye geçiş imkanları sunulur. Özellikle meslek lisesinden mezun olan öğrencilere sınavsız geçiş şartları kapsamında yüksek okul okuma fırsatı sunulmaktadır. Üniversite öğrencileri için bazı bölümler arasında sınavsız geçiş imkanı da bulunmaktadır. Eğer sınavsız olarak ünivrsite eğitimi almak istiyorsanız, güncel listeyi inceleyerek, ÖSYM’nin hangi bölümlere sınavsız geçiş hakkı verdiğini sorgulayabilirsiniz. Böylece sınav stresi yaşamadan, eğitimi tamamlayabilirsiniz. Özellikle Meslek Lisesi mezunları için de sınavsız geçiş yapılabilecek birçok okul türleri bulunmaktadır.

2019 Sınavsız Geçiş Yapılabilecek Bölümler 

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrenciler için sunulan sınavsız geçiş hakkı, Meslek Lisesi mezunları için yüksek öğrenime yerleşmede önemli avantajlar sağlıyor.

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrencilerin çoğu, meslek lisesi mezunları için sunulan sınavsız geçiş imkanlarından yararlanıyor.

Ancak sınavsız geçiş tercihi yaparken dikkatli olmak gerekir. Bazı öğrenciler tercihlerde basit hatalar yaptıklarında, açıkta kalabiliyorlar. Bu nedenle istenen bölüme yerleşmek için Sınavsız Geçişte dikkat edilmesi gerekenler ve geçiş yapılacak bölümleri dikkatle incelemekte yarar var.

Sınavsız geçişte dikkat edilecek hususlar,

Sınasız geçiş tercihlerinde yeni mezun adaylara öncelik verilir.

– Aynı yıl mezun olan adaylar arasında öncelik okul türüne göre;

Anadolu Teknik Lisesi,
Teknik Lise,
Anadolu Meslek Lisesi,
Meslek Lisesi sırasına göre tercih önceliği verilir.
Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrencilerin, 2015 yılında sınavsız geçiş için tercih yapmadan önce kılavuzu dikkatle okumak gerekmektedir.

2019 Sınavsız Geçiş Tercih Kılavuzu İndirmek için BURAYA TIKLAYINIZ

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*