Üniversiteliler için ‘burs rehberi’

Üniversiteliler için ‘burs rehberi’

Üniversitelere yerleşen öğrencileri artan masraflar için burs arayışları başlar. Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü (YURTKUR) ve Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü başta olmak üzere çeşitli vakıf ve kuruluşlar ihtiyaç sahibi öğrencilere burs veriyor.

YURTKUR geçen yıl aradığı şartları taşıyan üniversite öğrencilerine aylık 260 TL burs veriyordu. Bu yıl da kurum ihtiyacı olan öğrencilere belirlenecek miktarda burs verecek. YURTKUR, isteyen öğrencilere burs oranında eğitimleri bittiğinde ödemek koşuluyla kredi yardımı da yapıyor. Öğrencilerinden yurtlarda barınmak, burs, öğrenim ve katkı kredisi almak isteyenlerin “www.kyk.gov.tr” adresinden başvuru yapması gerekiyor.

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü de Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu’ndan Açıköğretim Fakültesi de dahil olmak üzere üniversite öğrencilerine başvurularını değerlendirerek eğitim yardımı veriyor.

Türk Eğitim Vakfı (TEV) burs veren önde gelen kuruluşlardandır. Kurum bu yıl yurt içinde 9 bin 500 öğrenciye burs desteği sağlayacak. TEV, 2012–2013 öğretim yılında Lisans Yerleştirme Sınavı’nda (LYS) ilk 2 bine giren öğrencilerden 50′sine, aylık 1000 TL “Üstün Başarı Bursu” verecek. Burstan yararlanmak isteyen adayların www.tev.org.tr adresinden doldurdukları formu istenilen belgelerle en geç 22 Eylül’e kadar TEV’e ulaştırması gerekiyor.

Vehbi Koç Vakfı yılda 10 bin öğrenciye burs veren vakıflar arasında bulunuyor. Vakıf, başvuru yapan adaylar arasından mülakat yaparak burs vereceği öğrencileri seçiyor. Öğrencilerin, Vehbi Koç Vakfı’na burs başvurularını üniversite kayıtları sırasında öğrenci işlerinden yapması gerekiyor.

Burs alabilmek için başarılı ve ihtiyaç sahibi olmak gerekiyor

Sabancı Vakfı da başarılı ve maddi durumu yeterli olmayan öğrencilere geri ödeme ve hizmet yükümlülüğü olmaksızın ekim-haziran arasında burs veriyor. 2010′dan itibaren uygulamaya koyduğu ‘Sabancı Vakfı-Vista Bursu‘ ile burs programına her yıl 380 yeni öğrenci ekleyen vakfın, eski bursiyerler ile birlikte yıllık bursiyer sayısı yaklaşık 1400′ü buluyor.

Seçtiği öğrencilere geçen yıl aylık 310 TL burs yardımı yapan vakfa, başvurular 15 Eylül-15 Ekim arasında öğrencinin kayıtlı olduğu üniversitenin öğrenci işlerinden yapılıyor.

Türkiye Diyanet Vakfı da ihtiyaç sahibi binlerce öğrenciye yurt içi ve yurt dışı öğrenimleri sırasında karşılıksız burs veriyor. Vakıf, özellikle Türk Cumhuriyetleri’nden gelen öğrencilere durumuna göre yardım yapıyor.

Türkiye Diyanet Vakfı, sahasında uzman elemanlar yetiştirmek hedefiyle, vakfın kuruluşu İslam Araştırmaları Merkezi (İSAM) aracılığı ile de yurt dışında doktora ve araştırma yapan araştırmacılara önemli ölçüde burs veriyor.

Anadolu Vakfı da ayda 250 TL burs veren vakıflarımızdan. Burs başvuruları 1-30 Eylül arasında posta yoluyla yapılıyor. Vakıf, tıp fakültelerinin 5′inci ve 6′ncı sınıflarındaki öğrencilerle, üniversitelerin sağlık yüksek okullarının 3′üncü ve 4′üncü sınıflarındaki öğrencilere, mezuniyetlerinden sonra Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi’nde maaşlı görev alma koşulu ile iki kat fazla burs verecek.

Hüseyin Özyeğin Vakfı da yaklaşık 550 öğrenciye burs yardımı yapıyor. Burs vereceği öğrencilerde başarılı olma ve İstanbul’da devlet üniversitesinde okuma şartı arayan vakıf, 15 Eylül–15 Ekim tarihleri arasında başvuruları kabul ediyor.
Sanko Vakfı ise her yıl yaklaşık 1500 öğrenciye burs veriyor. Vakıf, burs vereceği öğrencilerde ihtiyaç sahibi, başarılı olma ve Gaziantep doğumlu olma şartı arıyor.

Türk Anadolu Vakfı da Konya’da Selçuk Üniversitesi’nde okuyan öğrencilere burs veriyor.

Burs veren diğer diğer kuruluşlar

Ensar Vakfı, 2005 yılından beri olduğu gibi bu yıl da Türkiye’nin çeşitli üniversite ve fakültelerinde öğrenim gören başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan öğrencilere burs verecek.

Bereket Vakfı, gerekli gördüğü lisans ve doktora öğrencilerine burs yardımı yapıyor. Başvurular, 23-30 Eylül arasında vakfın internet sitesinden kabul edilecek.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), İstanbul Ticaret Odası (İTO), Eymir Kültür Vakfı, Elginkan Vakfı, Kültür Ocağı Vakfı (KOCAV), Birlik Vakfı, İlim Yayma Cemiyeti, Uran Vakfı, Taşkent Vakfı ve illerdeki ticaret odaları da burs veren sivil toplum kuruluşları arasında bulunuyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ