Üniversiteye giriş sistemi nasıl olacak?

Üniversiteye giriş sistemi nasıl olacak?

universite-kayitlari-basliyor-1MİLLİ Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın yaptığı açıklamaya göre üniversiteye giriş sistemi değişiyor. Avcı yeni sistemin üzerinde çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Nabi Avcı üniversiteye girişte 8’inci sınıflara 2013-2014 eğitim öğretim yılında Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) kapsamında ilk kez uygulanan merkezi sınavlara benzer bir sistem getirmek üzere çalıştıklarını açıkladı. Katıldığı bir televizyon programında soruları yanıtlayan Bakan Avcı, “Liselere girişte bu yıl ilk kez uyguladığımız sisteme benzer ama öğrencilerin ilgilerini, becerilerini ve bilgilerini ölçen bir sistem üzerinde çalışıyoruz. Belki üniversiteler, hatta fakülteler kendi sınavlarını yapabilecek, öğrenciler kendi ilgi ve yeteneklerine göre fakültelere başvurabilecek ve fakülteler de değerlendirmelerini yapabilecek. 2016 yılında uygulanması planlanan bir sistem getirmeyi planlıyoruz” dedi. Bakan Avcı, dershane dönüşümünün de yeni sınav sistemini birlikte yürüyen bir süreç olduğunu da sözlerine ekledi.

Avcı katıldığı haber bülteninde üniversiteye giriş sınavı için planladıkları sistemi anlattı.

Avcı, tek sınav endeksli olması planlanan sistem üzerinde çalışmaların 2016’ya kadar tamamlanacağını kaydetti.

Yeni sistemle hem öğrencilerin hem de üniversitelerin tercih şansı olacağını söyleyen Avcı, “Böylelikle çocuklar kendi birikimlerine, lisedeki başarılarına, ilgilerine göre üniversite tercih eder duruma gelecekler. O zaman fakülteler kendi değerlendirmelerini daha rahat yapabilir duruma gelecekler” diye konuştu.


Bir önceki yazımız olan 40 Bin Öğretmen Ataması Ne Zaman Yapılacak? başlıklı makalemizde 2012 KPSS sonuçları, 40 bin öğretmen ataması ve milli eğitim bakanlığı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ