Üniversiteyi kazanamayana ek yerleştirme ümidi!

Üniversiteyi kazanamayana ek yerleştirme ümidi!

Yarın akşam üniversitelerdekesin kayıtlar sona eriyor. Daha sonra boş kontenjanlar belirlenerek, gelecek haftadan itibaren, ek yerleştirme başvuruları başlayacak. Ek yerleştirmelerle 100 binin üzerinde aday daha, üniversiteli olabilecek.
Ek yerleştirmede boş kalan kontenjanlara başvuru yapılacağı gibi, yeni açılan üniversite ve fakültelere de öğrenci alınacak.

Yani, 100 bini aşkın kontenjanın tümü, beğenilmediği içintercihedilmeyen bölümler değil. İçlerinde herkesin girmek istediği çok sayıda fakülte ve yüksekokul da var.

Kimler ek yerleştirmeden yararlanacak? Ek yerleştirmeden sadece ve sadece açıkta kalanlar yararlanabiliyor. Birinci yerleştirmedekazandığıbölüme çeşitli nedenlerden dolayı kaydını yaptırmayanlar dahi ek yerleştirmeden yararlanamayacak. Aynı şekilde bu yıl sınava girmeyenler de buşanstanfaydalanamayacak.

Puan barajı düşer mi?
Özellikle vakıf üniversiteleri bu yıl çok tercih edilmedi. KKTC üniversiteleri de umduğunu bulamadı. Ama her iki grup üniversiteler için de ek yerleştirmeler bir umut olacak. Çünkü on binlerce aday, bu kayıt dönemini dört gözle bekliyor.

Acabapuanbarajı düşer mi? Göstergeler, bu yönde bir değişikliğin olacağına ihtimal vermiyor. Ama umudunuzu kesmeyin. Böyle, kararlar, hep son dakikada veriliyor.

Bu konuda ek yerleştirmeyle giren öğrencilerin dersleri kaçırıp, kaçırmayacağı çok merak ediliyor. Pek çok üniversitede ek yerleştirmeden önce dersler başlayacağı için yeni kayıtla gelenöğrencilerdersleri kaçıracak mı, endişesinigetiriyor.

Bu tedirginliği yaşayanlar birbakımahaklılar. Ama ona göre düzenlemeler yapılıyor. Birinci sınıf dersleri daha geç başlatılıyor ya da ek dersler konuluyor

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ