Üniversiteyi Kazanamayanlara Çeşitli Alternatifler

Üniversiteyi Kazanamayanlara Çeşitli Alternatifler

Üniversite yerleştirme sonuçları açıklandı. Sonuçlar bazılarını memnun ederken, bazılarını da üzdü. Sonuçlar istediği gibi olmayanlar ya bir yıl daha bekleyip, seneye tekrar şansını deneyecekler, ya da üniversiteli olmak için alternatifleri değerlendirecekler.

Üniversiteli olmayı kafaya koyanlar Eylül’ü bekleyerek, ek kontenjanlardan Ekim’de üniversiteli olma şansını yakalayabilir. Bu yıl üniversitelerin dört yıllık lisans ve iki yıllık ön lisans bölümleri için 80 bini aşkın kontenjan açığı var. Astronomi ve uzay bilimleri, istatistik, matematik, biyoloji, kimya, inşaat mühendisliği, maden mühendisliği, Türk dili ve edebiyatı gibi bölümlerden birinde okuyabilirsiniz. 12-44 bin TL bütçe ayırarak, vakıf üniversitelerinde lisans bölümlerinde okuyabilirsiniz. Bu üniversitelerde ön lisans programlarından birinde okumak isterseniz de 7-15 bin TL bütçe ayırmanız gerekiyor.

– Yeteneğinize güveniyorsanız, üniversite kapıları size açık: Sevdiğiniz bir alanda eğitim almak, yeteneğinize yön vermek istiyorsanız puanınızın en az 140 olma şartıyla üniversiteli olabilirsiniz. Birçoğunun başvuru tarihi geçse de yine de araştırmakta yarar var. Ressamlık, fotoğrafçılık, iç mimarlık, müzik, tiyatro, beden eğitimi, grafik tasarımı gibi bölümler yetenek sınavıyla öğrenci alıyor. Hem devlet hem de vakıf üniversitelerinde yetenek sınavıyla bu alanlardan birine yerleşme şansınız var. Bunun için sınavlara 50 TL’den başlayan katılım ücreti ödemeniz gerek. Bazı vakıf üniversiteleri bu bölümlere burs da veriyor. Normal koşullarda bu bölümlerin vakıf üniversitelerindeki fiyatları 14 bin TL’den başlıyor, 25 bin TL’ye kadar çıkıyor.

– Şansınızı yurtdışında da aramak ister misiniz? Üniversite hazırlık programlarına katılarak hem yabancı dil seviyenizi geliştirip hem de bu hazırlık süresinde istediğiniz bölümlerle ilgili araştırma ve başvuru yapabilirsiniz. Seviyenize göre bu eğitim bir ay da olabilir, bir yıl da. Tek şart 17-18 yaşında ve lise mezunu olmak. Hazırlık programlarını organize eden eğitim kurumlarının üniversiteye giriş garantisi verdiğini hatırlatmakta yarar var. ABD’de bir yıllık eğitim ve konaklamanın maliyeti 20 bin dolardan, Kanada’da 15 bin Kanada Doları’ndan, İngiltere’de 15 bin Sterlin’den başlıyor.

– Üniversiteden ümidinizi kestiyseniz kısa zamanda bir meslek edinmek için yurtiçi ve yurtdışındaki sertifika programlarını düşünebilirsiniz. Yurtiçinde aşçılık eğitimi, müzik, tiyatro ya da bilgisayar gibi pek çok alanda sertifika programları var. İngiltere’deki sertifika programları 15 bin Sterlin’den başlıyor.

– Türkiye’de istediğiniz bölümü okumakta kararlısınız. Bir yıl daha çalışıp, sınavlara girmeyi düşünüyorsanız ya evdeki test kitaplarını yenileyip, yeni bir program yapıp çalışacaksınız ya da özel hoca desteğiyle veya bir dershaneye gidip sıkı bir maratonda tekrar hazırlanacaksınız. Genel bir dershaneye yıllık ücreti 3-8 bin TL. 6-12 kişilik butik dershaneler için 10-30 bin, eve özel hoca çağırma niyetindeyseniz saat ücreti olarak 50-500 TL’yi ödemeniz gerekiyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ