Yabancı Dilde Tek Sınav YDS!

Yabancı Dilde Tek Sınav YDS!

Yabancı Dilde Tek Sınav YDS!Sınav sisteminde radikal değişiklikler yapan ÖSYM yeni bir değişiklik haberi ile gündeme geldi. Bundan böyle KPDS ve ÜDS kalkıyor, yabancı dilde tek bir sınav geliyor. 2013 yılında yabancı dilde iki sınav yerine tek sınav yapılacak.

ÜDS ve KPDS yerine yılda 2 kez Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Sınavı (YDS) yapılacak.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nden (ÖSYM) yeni değişikliklerle ilgili açıklama yaptı. Bu kapsamda yönetmelik gereği; ÖSYM tarafından bazı dillerde yılda iki kez olmak Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Sınavı’nın (YDS) yapılacağı ifade edildi.

Yeni yapılması planlanan sınavın ilk uygulamasının 7 Nisan 2013 tarihinde yapılmasının planlandığını açıklandı. ÜDS ve KPDS gibi diğer yabancı dil seviye belirleme sınavlarının bundan böyle yapılmayacağı bildirildi.

Yapılan açıklamada ÖSYM tarafından uygulanan ve içeriğinde yabancı dil sorusu veya testi bulunan sınavlarda ise yabancı dil sorusu veya testinin bulunmayacağı belirtildi. Açıklamada bu adayların sınav sonuçlarının değerlendirilmesinde YDS’den alacakları puanların kullanılacağı kaydedildi.

Yeni sınav sistemi ile ilgili yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

”Bu nedenle, 2013 yılından itibaren ÖSYM tarafından yapılan KPSS, TUS, DUS gibi sınav ve yerleştirme işlemleri ile ÜDS ve KPDS sonuçlarını kullanan diğer kamu ve özel kurum ve kuruluşların sınav ve yerleştirme işlemlerine katılacak adayların, yabancı dil yeterliğinin belirlenmesi için 7 Nisan 2013 tarihinde yapılması planlanan YDS’ye katılmaları yararlarına olacaktır.”


Bir önceki yazımız olan 40 Bin Öğretmen Ataması Ne Zaman Yapılacak? başlıklı makalemizde 2012 KPSS sonuçları, 40 bin öğretmen ataması ve milli eğitim bakanlığı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. can dedi ki:

    sınav tarihi çok erken. lütfen mayıs başı ya da sonu olsun

BİR YORUM YAZ