YDS puanı geçerlilik süresi olmayacak

YDS puanı geçerlilik süresi olmayacak

YDS puanı geçerlilik süresi olmayacak

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, sınav sisteminde yapılan düzenleme ve değişikliklerle ilgili açıklamalarda bulundu. Özellikle yabancı dil seviyesini ölçen sınavlarla ilgili pek çok kişiyi ilgilendiren değişiklikler hakkında bilgi verdi.

Demir Yabancı Dil Seviye Belirleme Sınavı’nın (YDS) geçerlilik süresi olmadığını belirterek, ”YDS notu sürekli geçerli olacak. Ancak kurumlar kendi istekleri doğrultusunda süre tanımlayabilir. Yabancı dil tazminatı için süre yine KPDS’de olduğu gibi 5 yıl” dedi.

 

Demir, ÖSYM’nin önceki yıllarda Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (KPDS), Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı (ÜDS) yaptığını; Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) içinde, pek çok kamu kurumu sınavlarında ve Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı’nda (TUS) da yabancı dil testi olduğunu hatırlattı.

Bu sınavları YDS adıyla birleştirerek yılda 2 kez yaparak daha kaliteli hale getirmeyi amaçladık. İlk YDS’nın 7 Nisan’da olacağını, ikinci sınavın ise Ekim ayı içerisinde yapılmasının planlandığını belirtti.

23 dilde gerçekleştirilecek bu sınavın Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça için yılda 2 kez, bunun dışındaki diller için her yıl ilkbahar döneminde yapılacağını söyledi.

 

Demir “ÖSYM geçen yıl Eylül ayında 2 milyon 850 bin adaya sınav uyguladı. KPDS ve ÜDS’de aday sayısı toplam 300 bine ulaşsa bile kapasitemiz yeterlidir.

Mevcut KPDS ve ÜDS‘nin geçerlilikleri devam edecek. Ancak yeni gelenler YDS’ye girecek. Bu yıl yapacağımız YDS’nin, KPDS ve ÜDS ile eşdeğerlilikte olmasını sağlayacağız. Dolayısıyla bu sınava geçişte bir sorun olmayacaktır.

Soru sayısı, süre ve içerikle ilgili çalışmalarımız devam ediyor. YDS her iki sınavın özelliklerini taşıyacak” dedi.

Elektronik ortamda sınava hazırlanıyoruz

 

Ali Demir; YDS ile yabancı dil seviye belirleme sınavlarını daha nitelikli yapmak için çalışıyoruz. Bu dönemi geçiş olarak düşünüyoruz. Önümüzdeki yıllarda ÖSYM’ye ait bir ‘sesli soru-sesli cevap’, ‘görüntülü soru- sesli cevap’ şeklinde elektronik ortamda yapılacak sınav için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

 

ÖSYM’nin internet sitesinde yer alan yabancı dil eşdeğerlikleri tablolarının YDS için de geçerli olacak. YDS, KPDS gibi tek bir alanda yapılacak. Ancak soru içerikleri tabii ki sağlık bilimleri, fen bilimleri ve sosyal bilimleri kapsayacak şekilde olacak. ÜDS’de yaptığımız gibi bir sağlık bilimleri, sosyal bilimler, fen bilimleri testi olmayacak. Son 2 yılda yaptığımız ÜDS’lerde de kısmı ortak sorular yüzde 50’ye varıyor” ifadelerini kullandı.

 

Endişe etmeyin!

Demir, Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda ise adayların YDS puanlarının yeterli seviyede olması halinde tercih yapılacak. Yeterli puanı alamamaları halinde TUS’ta başarılı olsalar bile tercih yapılamayacak.

Devlet Personel Başkanlığı ile protokol hazırlamak üzere olduklarını bildiren Demir, adayların KPSS puanının YDS puanı dikkate alınarak hesaplanmasını istediklerini belirtti.
Lisans Yerleştirme Sınavı’ndaki (LYS), yabancı dil testi olan LYS-5’in kapsamının farklı olduğuna dikkati çeken Demir, ”LYS 1-2-3 gibi i de adaylara vereceğiz ve üniversite yerleştirmelerinde LYS-5’i esas alacağız. Adaylardan LYS-5 dışında bir sınava girmelerini istemiyoruz” dedi.YDS, KPDS ve ÜDS’nin ortak özelliklerini taşıyan bir sınav olacağı için bu sınava girecek adayların bilgi seviyesi veya çalışma tarzı şeklinde bir mağduriyetleri olmayacağının altını çizen Demir, ”Burada endişeye gerek yok. Adaylar aynen KPDS veya ÜDS’ye hazırlanır gibi bu sınava hazırlandıklarında sınavı sorunsuz başaracaklardır. Zaten önümüzdeki günlerde bu sınavın içeriğini yansıtan ve örnek sorularla diğerlerinden farklı olmadığını ortaya koyan bir duyurumuz olacak” diye konuştu.

 


Bir önceki yazımız olan 40 Bin Öğretmen Ataması Ne Zaman Yapılacak? başlıklı makalemizde 2012 KPSS sonuçları, 40 bin öğretmen ataması ve milli eğitim bakanlığı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ