Yedek Yerleştirme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Yedek Yerleştirme İşlemleri Nasıl Yapılır?

SBS Yerine Yeni sınav sistemi 'BDS' GeliyorSBS Tercih sonuçları Dün gece yarısında açıklandı. Öğrenciler SBS yerleştirme sonuçlarına göre tercihlerinden birini asil olarak kazandılar. Herhangi bir eğitim kurumuna asil olarak yerleşen öğrencilerin 12-16 Ağustos tarihleri arasında kayıt yaptıracak. Öğrenciler asıl olarak kazandıkları okula 16 Ağustos saat 17:00′ye kadar kayıt yaptırmazlarsa hakları yanacak. SBS yerleştirme sonuçlarını öğrenen öğrenciler yedek yerleştirme sırası nedir, yedek olarak kazandınız nedir diye merak ediyor. Asıl yerleştikleri okula kayıt yaptırmalı mı, yoksa yedek yerleştiği okula kayıt için beklemeli mi? Detaylar haberin devamında.

Yedekler için yerleştirme işlemleri 16 Ağustos’tan sonra başlayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 16 Ağustos’ta asıl kayıtlar sona erdikten yedek yerleştirme kontenjanlarını tespit edecek. İlk kayıtlar bittiğinde, kayıt yapılmayan okullar tekrar bir havuza alınarak, ilgili okullara yedek olarak yerleşmiş öğrencilere kontenjan açılacak. Bu durumda herhangi bir okulun yedek sırasının ilk sıralarında olanlar avantajlı olacak.

Asil Listeden Kayıtlar:

Tercihlerinden birini asil olarak kazanan öğrenci 12-16 Ağustos 2013 tarihleri arasında saat 17.00’ye kadar asil olarak yerleştiği okula giderek kaydını yaptıracaklar. Yaptırmayanlar haklarını kaybedecekler.

Yedek Kayıt Dönemi:

Yerleştirme sonuçlarına göre tercihlerinden birine asil olarak yerleşen öğrencilerin kayıt dönemi bittikten sonra, 19 Ağustos 2013 saat 08.00′den itibaren boş kalan kontenjanlar MEB tarafından ilan edilecek. Yedek kayıt döneminde, boş kalan kontenjanlar için yedek listede yer alan sıradaki öğrenciye kayıt hakkı geçecek. Bu işlem, 26 Ağustos 2013 saat 17:00’ye kadar sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır. 19–26 Ağustos 2013 tarihleri arasındaki yedek kayıt dönemi içerisinde yedek listeden kayıt hakkı kazanan sıradaki öğrencilerin ilanı her gün saat 19:00 da açıklanacaktır. Bu durumda veliler her gün bu saatte web sayfasından öğrencinin kaçıncı yedeğe çıktığını izleyecek.

26 Ağustos 2013 saat 19:00 itibariyle kayıt hakkı kazandığı açıklanan öğrencilerin kayıtları 29 Ağustos 2013 saat 17:00’ye kadar sürecek.

Yedek listeden kayıt hakkı kazanan öğrenciler https://e-okul.meb.gov.tr internet sayfasından ve Mobil Bilgilendirme Servisi aracılığıyla gönderilen SMS’ler ile kayıt durumlarını takip edebileceklerdir.

12-16 Ağustos 2013 lise kayıt tarihlerini kaçırmayın. Bu tarihlerden sonra kayıt sonrası oluşacak boş yerlere o okulun yedek listesinde yer alanlar sıralarına göre kayıt yapma hakkı kazanacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ