YGS Başvurusu Yapanların Dikkat Etmesi Gerekenler

YGS Başvurusu Yapanların Dikkat Etmesi Gerekenler

YGS Başvurusu Yapanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Üniversiteye girişin ilk aşaması Yükseköğretime Geçiş Sınavı‘na (YGS) bugün başvurular başlıyor. Başvuru yapacak adayların dikkat etmesi gereken detayları sıraladık.

YGS, 24 Mart 2013 Pazar günü tek oturumda yapılacak. Saat 10.00’da başlayacak sınav, 160 dakika sürecek. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) kılavuzu ÖSYM’nin internet sitesinde yayımlandı. ÖSYS’nin ilk sınavı olan YGS’ye 2-15 Ocak, Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) ise 22-29 Nisan tarihleri arasında başvurulacak.

Adaylar 2013-ÖSYS Kılavuzu ile aday başvuru formuna ÖSYM’nin “http://www.osym.gov.tr” adresinden ulaşabilecek. Yapılan değişiklikler kapsamında bu yıl adaylara ortaöğretimde zorunlu ders olan din kültürü ve ahlak bilgisinden YGS’de 5 ve LYS-4’te ise 8 soru yöneltilecek.

Onun dışında YGS‘de Türkçe’den 40, tarihten 15, coğrafyadan 12, felsefeden 8 ve din kültürü ve ahlak bilgisinden 5, temel matematikten 40, fizikten 14, kimyadan 13, biyolojiden ise 13 soru sorulacak. LYS’de ise adaylara matematik sınavında (LYS-1) matematikten 50, geometriden 30; fen bilimleri sınavında (LYS-2) fizikten 30, kimyadan 30, biyolojiden 30, edebiyat-coğrafya sınavında (LYS-3) Türk dili ve edebiyatından 56, coğrafya-1’den 24, sosyal bilimler sınavında (LYS-4) tarihten 44, coğrafya-2’den 14, felsefe, psikoloji, sosyoloji, mantık ve din kültürü ve ahlak bilgisinden 8’er soru yöneltilecek.

Yabancı dil sınavında da adaylara (LYS-5) sözcük bilgisi ve dil bilgisinden 20, çeviriden 12, okuduğunu anlamadan 48 soru sorulacak.

Kimler başvurabilecek 

ÖSYS’ye, sınavsız geçiş dahil 2012-2013 öğretim yılında ortaöğretim kurumlarının son sınıfında okuyan öğrenciler, beklemeli durumda bulunanlar, mezun olanlar, ortaöğretimlerini yabancı ülkelerden yapanlardan durumları bu belirtilenlere uyanlar başvurabilecek.

Sınavsız geçiş hakkından yararlanmak isteyen adaylar da başvuru yapabilir.

Meslek yüksekokulları ve açıköğretim ön lisans programlarına sınavsız geçiş hakkı olan adayların haricinde, tüm yükseköğretim programlarına girmek isteyenlerin 2013-YGS’ye girme zorunluluğu bulunuyor.

Başvuru, öncesi sınav ücretinin yatırılması gerekiyor.

ÖSYM sınav merkezi ile Ortaöğretim kurumu müdürlükleri başvuru merkezi olarak görev yapacak. Başvuru merkezlerinin adresleri başvuru tarihlerinde ÖSYM’nin internet sitesinde yer alacak.

Son sınıf düzeyindeki adaylar başvurularını okullarının bağlı olduğu başvuru merkezine yapabilir. Mezunlardan, 2011 ve 2012-ÖSYS’nin her ikisine de başvurmayanlar, 2011 veya 2012-ÖSYS başvurularından en az birini bir başvuru merkezi aracılığıyla yapmayanlar, 2011 veya 2012-ÖSYS’ye başvurup son başvurusuna göre öğrenim

bilgilerinin 12-18 alanlarında değişiklik olanlar, başvurularını istedikleri başvuru merkezine yapabilecek.

Başvurusunu bir başvuru merkezinde yapması gereken adaylardan, başvuru merkezine gitmesinin mümkün olmaması durumunda, belgelemek şartıyla başvurularını posta yoluyla yapacak. Başvurusunu bir başvuru

merkezinden yapan adayların Aday Başvuru Formu’nu doldurması gerekiyor. Son sınıf düzeyindeki adaylar bu formu doldurduktan sonra okudukları okulun bir yetkilisine onaylatacak.

Adayın, başvuru merkezine gelmeden önce sınav ya da sınavsız geçiş ücretini bankaya yatırdıktan işlem yapması gerekiyor.

İstanbul’u sınav merkezi olarak seçecekler dikkat!

YGS’de sadece sınavsız geçişe başvuranlar, sınav merkezi seçmeyecek. Sınav merkezi tercih alanına adayın okulunun bulunduğu veya adresinde yer alan merkez, sınav merkezi olarak yazılacak. Adaylar sadece sistemce izin verilen sınav merkezlerinden birisini tercih edebilecek.

İstanbul’da sınava girmek isteyen aday sayısının çok fazla olmasından dolayı bazı sınırlamalar getirildi. Buna göre, adres ili ve okul ilinin ikisi de İstanbul olan adaylar, İstanbul’daki bölgelerden istediklerini, sınav merkezi olarak birinci ve ikinci tercihlerinde gösterebilecek. Adres ili ve okul ilinden yalnız biri İstanbul olan adaylar, sınav merkezi tercihlerinden sadece birini İstanbul’daki bölgelerden yapabilecek. Adres ili ve okul ilinin ikisi de İstanbul olmayan adaylar İstanbul’da sınava girme tercihi yapamayacak.

Sınav Ücreti ne Kadar?

YGS‘ye yurt içinden başvuranlar 40 lira, sınavsız geçişi tercih edenler 10 lirayı, kılavuzda belirtilen bankalara elden ya da internet aracılığıyla yatırabilecek.

OBP‘de değişiklik

Ortaöğretim Başarı Puanı’nın (OBP) hesaplanmasında yapılan değişikliğe göre, yerleştirme puanlarının hesaplanmasında adayların okul müdürlüklerinden elektronik ortamda ÖSYM’ye bildirilen diploma notları kullanılacak. Ortaöğretim bitirme notları, 5 ile çarpılarak OBP’ye dönüştürülecek. Böylece 50 olan en düşük diploma notu için OBP 250, en yüksek 100 olan diploma notu için de OBP 500 olacak. 50’nin altında olan diploma notları 50 olarak değerlendirilecek. OBP’nin hesaplanmasında Türkiye geneli dikkate alınacak.

YGS’de en az bir puan türünde 140 ve üzeri puan alamayan adayların; YGS puanla

rıyla bir yükseköğretim programını tercih etme (sınavsız geçiş hakkı olanlar hariç) ve LYS’lere girme hakları bulunmuyor. YGS puanlarından 140’ın altında olanlar için ilgili yerleştirme puanı (Y-YGS hesaplanmayacak. YGS’de 140 ve 180 arasında puan alanlar, sadece meslek yüksekokulu ön lisans programlarıyla açık öğretim programlarını tercih edebilecek. YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olanlar, LYS’lere girme hakkı kazanacak.

YGS sonuçları ” internet adresinden öğrenilebilecek. Sınavda 180 ve üzeri puan alanlar, hem meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açık öğretim programlarını hem de YGS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecek. Sadece yetenek sınavıyla öğrenci alan okullara yerleşmek için YGS puanlarından en az birinin 140 ve üzeri olması gerekiyor.

 

 

 


Bir önceki yazımız olan 40 Bin Öğretmen Ataması Ne Zaman Yapılacak? başlıklı makalemizde 2012 KPSS sonuçları, 40 bin öğretmen ataması ve milli eğitim bakanlığı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ