YGS’de Soru Dağılımı Nasıl Olacak?

YGS’de Soru Dağılımı Nasıl Olacak?

YGS-5 ve LYS-4'te Din Kültürü ve Ahlak Bilgisinden 8 Soru Olacak   2013 YGS sınavı 24 Mart Pazar günü gerçekleşecek. YGS’ye katılacak öğrenciler için heyecan iyice dorukta. Bu Pazar, milyonlarca kişi bir üniversiteye girebilmek için YGS’de ter dökecek.  1 milyon 851 bin 326 aday bu sınavda istedikleri üniversiteye girmek için yarışacak Bazı öğrenciler sıkı tempoda çalışmaya devam ederken bazıları sadece konu tekrarı yaparak son haftayı geçirecek. Sınavda hangi derslerden ne kadar soru çıkacak? 2013 YGS sınavında soru dağılımı nasıl olacak? Bu yıl YGS’de ortaöğretimde zorunlu ders olan din kültürü ve ahlak bilgisinden  5, LYS-4’te de 8 soru sorulacak.

ÖSYM Başkanı Ali Demir, bu yıl soruları TÜBİTAK hazırlamadı. Sorular ne zor ne kolay diyerek öğrencileri rahatlatan açıklamalarda bulundu. YGS’ye girecek öğrencilerimizin için en önemli sorun sınav yaklaştıkça artan ‘sınav kaygısı’ dır. Kaygının dozunda olması gerekli ve hatta motive edicidir. Ama seviyesi yükselmiş kaygı performansı olumsuz etkiler.

2013-2014 öğretim yılında yükseköğretimin tüm lisans ve ön lisans (sınavsız geçiş dahil) programlarında öğrenim görmek isteyen adaylar 2-15 Ocak tarihleri arasında başvurularını yaptı. Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) 24 Mart’ta, Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) ise 15-16 Haziran ve 22-23 Haziran’da yapılacak.

ÖSYM’nin ’’http://www.osym.gov.tr’’ internet adresinden 2013-ÖSYS Kılavuzu ile aday başvuru formuna ulaşabilir. Başvurular, ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri, Ortaöğretim Kurumları ve www.osym.gov.tr adreslerinden yapılabilecek.

Bu yıl ortaöğretimde zorunlu ders olan din kültürü ve ahlak bilgisinden YGS’de 5, LYS-4’te de 8 soru sorulacak.

24 Mart 2013 Pazar günü saat 10.00’da başlayacak olan YGS, tek oturumda yapılacak. Adaylara 160 dakika süre hakkı tanınacak.

Sınava bir haftadan az süre kala en çok merak edilen konulardan biri “YGS’de soru dağılımı nasıl olacak?” Bu yıl sınavdaki en büyük değişiklik “din kültürü ve ahlak bilgisi” ile ilgili sorular eklenmesidir. 2013 YGS sınavında “din kültürü ve ahlak bilgisi” konusunda soru sorulacaktır.


Bir önceki yazımız olan 40 Bin Öğretmen Ataması Ne Zaman Yapılacak? başlıklı makalemizde 2012 KPSS sonuçları, 40 bin öğretmen ataması ve milli eğitim bakanlığı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ