15 bin gence yeni iş imkanı!

15 bin gence yeni iş imkanı!

15 bin gence yeni iş imkanı!Kamu ve özel sektörde isdihdam edilmek üzere bin coğrafi bilgi sistemi (CBS) uzmanı yetiştirilerek iş imkanı sunulacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Anadolu Üniversitesi ortaklaşa yeni proje için çalışmalara başladı. Her iki kurumun ortak çalışmasıyla düzenlenecek sertifika programıyla gençlere özel sektörün ihtiyacını karşılamak üzere CBS uzmanı eğitimi verilecek.

15 bin gence yeni iş kapısı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Anadolu Üniversitesinin işbirliğiyle düzenlenecek sertifika programıyla, 15 bin coğrafi bilgi sistemi (CBS) uzmanı yetiştirilecek.

Coğrafi bilgi sistemi uzmanı eğitim programında, son dönemde dünyada yaygın kullanılan coğrafi bilgi sitemlerinin, kamu ve özel sektörde hızlı ve etkin kullanılması için CBS uzmanı yetiştirilecek. Gençler eğitimin ardından sertifika almaya hak kazanacaklar. Bu projeyle 15 bin gencin özel sektör ve kamu kurumlarında istihdamına olanak sağlanacak.

Coğrafi bilgi sistemi uzmanları adaylarına coğrafi bilgi teknolojileri ve yönetim sistemleri konusunda veri yönetimi, stratejisi ve teknikleri konusunda eğitim verilecek. Bu eğitimlerle analitik düşünen, hızlı karar veren ve sorun çözen elemanlar yetiştirilecek. Bu kapsamda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında, CBS operatörü ve uzmanı meslek standartlarını ve yeterliliklerini belirlemek üzere protokol imzaladı.

Kimler coğrafi bilgi sistemi uzmanı olabilir?

CBS operatörlüğü için tapu kadastro, harita ve kadastro gibi bölümlerden en az ön lisans mezunu olanlar başvurabilecek.

CBS uzmanlığı için de harita, jeofizik, jeoloji, inşaat mühendisliği, şehir planlama, peyzaj mimarlığı, coğrafya bölümlerini bitiren lisans mezunları başvuru yapabilecek.


Bir önceki yazımız olan Star TV İş Başvurusu-2015 başlıklı makalemizde Doğuş Yayın Grubu, Doğuş Yayın Grubu iş başvurusu ve NTV İş Başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Ebru dedi ki:

    Peki başvurular ne zaman olacak? Tarihle alakalı bir bilgilendirme göremedim o kadar araştırmama rağmen. Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  2. abdullah dedi ki:

    basvurular ne zaman ve nerde yapılacak pekı ole bır bılgıyede yer verılırse daha ıyı olur bence

BİR YORUM YAZ