Bilgisayar İşletmenliği sertifikası detayları

Bilgisayar İşletmenliği sertifikası detayları

Bilgisayar İşletmenliği kursları temel bilgisayar donanımı, Office programları(Word, Excel, Powerpoint), internet gibi temel bilgisayarı profesyonel bir şekilde kullanımını sağlar. MEB tarafından onaylı sertifikalar memurluk için açılmış olan KPSS, zabıt katipliği gibi sınavlarda ve memur atamalarında işletmenlik kadro pozisyonlarına geçmekte avantaj sağlar. Devlette çalışanların işletmenlik kadrolarına veya bir üst kadro pozisyonuna geçmesinde istenir.

Memur adaylarının Bilgisayar İşletmenliği sertifikası şartı aranan iş başvurularında bölüm kodlarının yanında özel koşul kodu olarak 6225 bulunur. 6225 ile belirtilen kadrolara AÖF, AÖL hariç ortaokul, lise, üniversitede bu dersi gören öğrencilerde başvuru yapabilir. Bu kişilerin Bilgisayar İşletmenliği sertifikası sahibi olmaları şartı aranmaz. Sertifika alabilmek için katıldığınız kurumun özel, ya da devlet olması, ders saati dikkate alınmaz sadece bakanlık onaylı sertifikanıza bakılır. Özel kurumlardan alınan daha üstün bilgisayar sertifikaları da 6225 başvurularında geçerlidir. Sertifika yetişmemesi halinde geçici belge ile sınava katılsanız bile atama gerçekleşmez. Yerleştirme olsa bile atamalarda belge aranmaktadır. Sertifika tarihinin yerleştirme tarihinden sonra olmamasına dikkat edilmektedir. Bu sertifika ömür boyu geçerlidir. AÖF, AÖL hariç Enformatik ve Bilgisayar giriş, Temel Bilgi Teknolojileri Kullanımı dersini geçenler transkript ile belgelediklerinde atamalarında sorun olmaz. Ders geçme notunun da hiçbir önemi yoktur. Notunuz 60 ya da 90 olmuş hiç fark etmez. Bilgisayar İşletmenliği sertifikasına göre işe yerleştirmelerde kaç dönem ders alındığının da önemi yoktur. Çoğu üniversite bu eğitimi tek dönemde veriyor. Bilgisayarla ilgili dersi seçmeli olarak alanlar veya kredi notunun da değerlendirmede etkisi yoktur. Bilgisayar Bölümü mezunları için tercih kılavuzunda sertifikaya ihtiyaç olmadığı belirtilir. Bilgisayar dersini lisede alan, KPSS’ye lisans, ya da önlisans düzeyinde girenlerinde üniversitede Bilgisayar dersi almaları şartı aranmaz. Hayatlarının bir döneminde bu dersi almaları yeterlidir. Bilgisayarlı Muhasebe sertifikası sahipleri de memur olmak için 6225 ile belirtilen kadrolara başvuru yapabilir. Ancak Açık Öğretim Lisesi ya da Fakültesi mezunlarının bilgisayar kurslarından sertifika almaları gerekmektedir. Halk Eğitim Kursları MEB  onaylı sertifika verdiğinden bu kurslara katılabilirsiniz. Bilgisayarlı sistemden önce bu dersleri görenler karneleri duruyorsa onu kuruma sunabilirler. Okula başvurarak belge de alabilirler. Karne fotokopisi de notere onaylatılarak kullanılır. Sertifikalarla ilgili KPSS tercih kılavuzunda detaylı bilgi alabilirsiniz. 

 


Bir önceki yazımız olan Star TV İş Başvurusu-2015 başlıklı makalemizde Doğuş Yayın Grubu, Doğuş Yayın Grubu iş başvurusu ve NTV İş Başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ