Bu sertifikayı alanlar işsiz kalmıyor

Bu sertifikayı alanlar işsiz kalmıyor

 hasta-kayit-kabul-logoGünümüzde sertifika sahibi kişilerin iş bulma oranları daha çok artıyor. Çeşitli meslek grupları ile ilgili eğitimler, kurslar bulunuyor. Bu kurslar genelde günün koşullarına uygun popüler meslek grupları ile ilgili oluyor. Hasta Kayıt Kursu’da bunlar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Bu kurslar genç kadınların daha çok ilgisini çekiyor. Çünkü kursu bitirenler hastanelerde iş bulmakta zorlanmıyorlar.

Türkiye’de işsizlik oranları yüzde 10.5 olsa da, bazı sektörler istihdam edecek personel aranıyor. Son günlerde özellikle gençlerin ilgilendiği kurslardan biri olan Hasta Kayıt Kursu’na büyük talep var. Sertifikayı alanların hastanelerde kolayca iş bulabilmesi kurslara talebi arttırdı.

Türkiye genelinde birçok eğitim kurumunda, Halk Eğitim Merkezlerinde ve İşkur’da hasta kabul işlemleri personeli yetiştirme kurslarında adeta kayıt patlaması yaşandı. Özellikle genç kadınların ilgi gösterdiği kurstan belge alanlar hastanelerde hemen işe başlayabiliyor. Hastanelerin hasta kabul ve hasta kayıt sekreteri çalıştırabilmesi için bu sertifikanın alınması zorunlu tutuluyor. Bursa Halk Eğitim Merkezi’nde de bu kursa büyük ilgi var. İş arayan gençler tatilde bile kursa giderek sertifika almayı tercih ediyor. Bu sertifikayla hastanelerde iş sahibi olmak isteyen kadınlar kursa ilgi gösteriyor. Kurslarda hasta kayıt işlemleri sırasında kullanılan programlar, hastaya protokol numarasının verilmesi, işlem önceliği konularında dersler var. Öğrenciler, 3 ay sonunda sertifika sahibi oluyor.

Kurs eğitmenlerinden Fatma Yıldız, öğrencilerin sahip oldukları belgelerle hastanelerin birçok bölümünde çalışabildiklerini söyleyerek “Bu sertifikayı alan öğrencilerimiz başhekim sekreterliğinde, danışma, mobil sekreterlik, tıbbi sekreterlik bölümlerinde ve doktorların yanında çalışabilirler. Biz onlara kurslarda tıbbı terimleri, hastane polikliniklerini doktorların uzmanlık alanlarını ve problem çözme tekniklerini öğretiyoruz. Kurslar haftanın 5 günü devam ediyor” dedi.

Sağlık alanında çalışmayı tercih eden öğrenciler hem kolay iş bulmak, hem de insanlara yardımcı olmak için bu kursu tercih ediyor. 20 kişilik sınıflarda ders gören öğrenciler kurstan sertifika aldıktan sonra hemen işe başlayabiliyor.

İkinciliği Bilgisayar Kursu Alıyor 

Bilgisayar Kurslar da en çok ilgi gören kurslardan birisi. Yaz tatilini farklı bir şekilde değerlendirmek isteyen vatandaşların bilgisayar kurslarını da tercih ediyor. Bu kursa olan ilginin sebebi ise son yıllarda kamu ve özel sektörlerinde Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika istemesi olarak değerlendiriliyor. Bu nedenle gençler bilgisayar belgesi almak için ders alıyor. Excel, Word, PowerPoint gibi programları öğrenen öğrenciler haftada 5 gün derse geliyor.


Bir önceki yazımız olan Star TV İş Başvurusu-2015 başlıklı makalemizde Doğuş Yayın Grubu, Doğuş Yayın Grubu iş başvurusu ve NTV İş Başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 16 YORUM
 1. TIBBİ SEKRETER dedi ki:

  iş bulmada zorlanmıyorlar da bir üniversite okuduk. bu bölümde işsiz kalıyoruz. bu adalet mi?

  1. büşra dedi ki:

   bize türkiyeye iş lazımmmmmmmmmmmmmm

 2. büşra dedi ki:

  o kadar okul okuyoruz ama boşuna böle hayat olmaz olsun işsiziz ya devlet babada iş yok yada …. bilemiyorum artık birşeyler yapılması gerekiyor…

 3. Servet dedi ki:

  Zorla insanın agznı bozuyorlar bu ne boyle

 4. kübra dedi ki:

  ıkı yıllık onlısans bilgisayar prog. mezunuyum ıs yokkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk torpiliniz yoksa arkadaslar ısınız olmaz aklı olan lıse yı bıtıt ıs bulur unı . okumaz . bilg . prog. okumayın. 🙁

 5. ECE GÜNEY dedi ki:

  HASTANELERDE HASTA KAYIT KABUL ELEMANI OLMAK İÇİN HASTA KAYIT KABUL KURSU

 6. şüheda dedi ki:

  ewett iş yokk…iş alanı yokkk duyun artık sesimizii …işssizz olan okadar ınsan varkııı neredeee bu devlet??artık bılgısayar sertıfıkalarıdaa bır ıse yaramıyorr bosuna gıtmeyın arkdslarr….okuyamayan genc kızlarımızzz erken yastaa evlendırılıyorlar…!!!!daha cocuk ıkennn cocuk buyutuyorlar…artıkk sesımızı duyunnnnn carelerrrrrr…..

 7. ikbaliye reşitağaoğlu dedi ki:

  bilgisayar sertifikam var iş arıyorum

 8. ikbaliye reşitağaoğlu dedi ki:

  bilgisayar sertifikası aldım iş bulamıyorum yardımcı olun

 9. seda dedi ki:

  hasta kabul sertifikamı aldım hastanelerde çalışmak istiyorum

 10. hasan dedi ki:

  hasta kayıt kabul seftikam var iş istiyorum

 11. Ferdi dedi ki:

  hasta kayıt kabul sertifikası alıpta iş bulabilen var mı?

 12. Ebru dedi ki:

  Hasta kayıt kabul sertifikası aldı kızım 1senedir iş arıyor iş yok iş garanti olduğunu söylemişlerdi fasa fiso.

 13. mehmet dedi ki:

  iş yok işitme engellyim ne zor çekiyorum iş bulmakta zorlanıyorum almıyorlar.sertifika var işe yaramaz arkadaşlar sertifika işe yarar yaramaz sans veriyorlar istemiyorum ben bunu işsiz kalıyorum hala açlığım babam inşaat çalışıyor aaz geliri. o kdar para yetmiyor ölmem mi gerekiyor ölmek mi seçeyim yaşamak mı???? yeterrrr

 14. Ebru dedi ki:

  Tıbbi sekreter sertifikası aldı kızım işin garanti olduguns bizi inandırdılar 1senedir iş arıyor bulamıyor insanlardan iş isteniyor dilenilmiyor çok saçma biz size iş buluruz dediler hepsi yalan inanmayın.

 15. Güney yuce dedi ki:

  Tabi kursa yatiriyoruz bir ikadar para sonra artışı sınav parası yok sertifika parası tabi bize hemen is verirler bu devirde artik para konuşuyor

BİR YORUM YAZ